f
Muzzaica - hiszpański rock & metal
Polski  | Español

Podsumowanie roku 2021: najlepsze hiszpańskie płyty rockowe i metalowe


Jak co roku po dłuższej chwili na spokojne dosłuchanie wszystkich płyt przedstawiam Wam muzzaiczne podsumowanie płytowe roku 2021. Jaki był miniony rok muzycznie? Na pewno bardzo ciekawy. Muzycy po pierwszym pandemicznym ciosie w 2020 r. próbowali poradzić sobie w nowej rzeczywistości, grali koncerty z publicznością na siedząco i oczywiście w maseczkach. Jednocześnie część zespołów i artystów uznawało, że nie warto już czekać na lepsze czasy i decydowało się na wydanie swoich odkładanych lub też zaplanowanych płyt.

W rezultacie ukazało się całkiem sporo wysokiej jakości wydawnictw, w tym wiele nietypowych projektów. Wśród nich były propozycje od dawna wyczekiwane, jak nowe dzieła wielkich hiszpańskiego rocka – na nową płytę Robe czekaliśmy 5 lat, na Fito & Fitipaldis aż 7! Weterani Sôber mogli pochwalić się jednym z najlepszych krążków od kilkunastu lat. Swój drugi album wydała rewelacja ostatnich lat, sewilski zespół Derby Motoreta’s Burrito Kachimba, potwierdzając, że szum wokół nich nie był przesadzony. Do moich faworytów należał też magiczny krążek Delobos oraz niezwykły projekt kapeli La M.O.D.A. – album nawiązujący do folkloru ich rodzinnego Burgos.

Czadu dały też panie. Krajową a nawet międzynarodową rewelacją okazał się wybuchowy krążek duetu Bala. Jeśli chodzi o zespoły z wokalistkami – Liher poszedł za ciosem publikując kolejny świetny krążek ledwie rok po poprzednim, Mafalda zaskoczyła zmianą stylistyki, a na wyróżnienie zasłużyli debiutanci Hermana Furia.

Dodatkowo na osobną pozycję w zestawieniu zasłużyły albumy zawierające nowe wersje dawnych przebojów – czy to w wykonaniu tego samego zespołu czy też innych.

2021 był także rokiem, w którym hiszpańska muzyka poniosła ogromne straty. W styczniu w wieku 58 lat zmarł Javier „Boni” Hernández, lider słynnej Barricady. Dla mnie najtrudniejszym zaś momentem było niewątpliwie odejście Manuela Ángela „Marta” Martíneza, wokalisty Estirpe. „Mart” zostawił po sobie muzyczny testament, wydane pośmiertnie solowe dzieło „A Pesar”, które również znalazło się w poniższym przeglądzie.

Przed Wami zestawienie 20 płyt, które moim zdaniem warto przesłuchać. U dołu artykułu znajdziecie playlistę Spotify z fragmentami tych krążków, a także playlisty youtube z teledyskami z 2021 r.Powrót mistrzów hiszpańskiego rocka

Ostre kobitki

Bala „Maleza”

Gatunek: noise rock / grunge / hardcore /stoner / punk / slugde metal

Aż trudno uwierzyć w to, ile hałasu potrafiły narobić dwie kumpele z Galicji! Krótki, ledwie 25-minutowy album „Maleza” kapeli Bala zrobił nie lada zamieszanie w Hiszpanii. Krążek ukazał się nakładem międzynarodowej wytwórni Century Media Records i już samo to jest swego rodzaju znakiem jakości. Dziewczyny nie zawiodły kredytu zaufania, o czym świadczą świetne recenzje.

W swojej twórczości Bala nawiązuje do surowych brzmień lat 90. i różnorodnych wpływów takich gatunków jak grunge (Nirvana, Melvins czy Fu Manchu), punk, stoner i hardcore, niekiedy zahaczając nawet o sludge czy doom metal.

czytaj dalej & posłuchaj

Liher „Eta hutsa zen helmuga”

Gatunek: stoner rock / hard rock / blues rock

Kwartet z San Sebastian, moje zeszłoroczne odkrycie, spędza czasy pandemii na ciężkiej pracy. Pozbawiony możliwości normalnego promowania swojego krążka „Hemen herensugeak daude”, który wyszedł w marcu 2020, Liher nie poddał się, tylko zakasał rękawy. I tak zespół nie tylko zagrał kilkadziesiąt koncertów przed publicznością na siedząco, ale także niezwykle szybko, bo po ledwie półtora roku od poprzedniego krążka, wypuścił nowy album. I to jaki!

„Eta hutsa zen helmuga” zawiera 11 utworów. Podobnie jak na poprzedniej płycie, pod warstwą mocnego kobiecego wokalu Lide znajdziemy tu energetycznego hard rocka i stonera z wpływami bluesa czy soulu.

czytaj dalej & posłuchaj

Różne oblicza folku

Mägo de Oz „Bandera Negra”

Gatunek: celtycki folk metal / power metal / ska

We wrześniu do sprzedaży wszedł kolejny album legendarnej kapeli Mägo de Oz. Folk metalowa formacja z Madrytu, ciesząca się milionami fanów na świecie, ma już na koncie dobre kilkanaście krążków i nie zamierza na tym poprzestać. (...) Efektem tej pracy jest album złożony z 15 utworów, na którym zespół pragnął przekazać jak najwięcej optymizmu i ducha zabawy w tych trudnych i często smutnych czasach. (...) Mi do gustu najbardziej przypadło jednak bardziej klasyczne oblicze Mägo w połączeniu z morskimi klimatam - gotowa ścieżka dźwiękowa do kolejnej części „Piratów z Karaibów”!

czytaj dalej & posłuchaj

Ebri Knight
„Carrer”

Gatunek: celtycki punk / folk / punk rock

Kataloński zespół Ebri Knight opublikował wiosną tego roku swój piąty album studyjny, zatytułowany „Carrer”. Album zawiera 11 utworów głównie w klimatach skocznego celtyckiego folk punka, bardzo miłego dla ucha.

Ebri Knight pochodzą z miejscowości Argentona (prowincja Barcelona), a grają wspólnie już od ponad piętnastu lat. (...)

Twórczość kapeli to głównie radosne skoczne dźwięki celtyckiego folku i punka inspirowanego twórczością Dropkick Murphys czy Flogging Molly.

czytaj dalej & posłuchaj

Klimatyczny rock

Każdy w swoim wyjątkowym stylu

Mafalda „Les Infelices”

Gatunek: fusion rock / reggaecore / pop

Latka lecą i niepostrzeżenie młodzi buntownicy z kapeli Mafalda wydają już piąty album w swojej ponad dziesięcioletniej karierze. Mimo trzydziestki na karku muzyków i ugruntowanej pozycji na scenie muzyki niezależnej, kapela z Walencji nie ustaje w swym buncie. Do tego wydaje się stawiać jeszcze trafniejsze diagnozy społeczne i jeszcze bardziej ryzykować muzycznie.

Poprzednie albumy zawiesiły poprzeczkę naprawdę wysoko (także dla mnie: „Palabras...” była muzzaiczną płytą roku!). Być może dlatego najnowsze dzieło kapeli brzmi jeszcze bardziej eksperymentalnie niż zazwyczaj.

czytaj dalej & posłuchaj

Sôber „E-L-E-G-Í-A”

Gatunek: rock metal alternatywny

Po pięciu latach od ostatniego premierowego materiału Sôber madrytczycy powracają z nową płytą. Krążek zatytułowany „E-L-E-G-Í-A” to już dziewiąty album studyjny jednego z najważniejszych hiszpańskich zespołów z gatunku rock/metalu alternatywnego.

Nie wiem czy to te kilka lat spędzone nad reinterpretacjami albumu „Paradÿsso”, czy też chłopaki przeżywają drugą młodość, ale ta płyta jako całość chyba najbardziej przypadła mi do gustu z propozycji studyjnych w ostatniej dekadzie - czyli od czasu reaktywacji w 2010 r.

czytaj dalej & posłuchaj

Ciclonautas
„Camping del Hastío”

Gatunek: rock klasyczny / blues rock / stoner

Hiszpańsko-argentyński zespół Ciclonautas powraca po 6 latach z nowym albumem. Trzecia płyta zespołu z Pampeluny, „Camping del Hastío”, ukazała się 21 maja. Posłuchaj jej już dziś!

Płyta „Camping del Hastío” zawiera 11 utworów w klimacie rocka, stonera czy rock urbano. Oprócz niebanalnej, klimatycznej muzyki, dużym atutem kapeli jest głęboki, zachrypnięty wokal Mariana. Album i jej tytuł, zaczerpnięty z jednego z utworów, nawiązuje do otaczającej nas rzeczywistości i tego, co przeżyliśmy w minionym roku.

czytaj dalej & posłuchaj

Rewizje, covery i kompilacje

Warto posłuchać

Posłuchaj naszych playlist YouTube i Spotify:


Fragmenty wszystkich płyt na playliście Spotify

Teledyski i nowości rock / punk - playlista YouTube

Teledyski i nowości - metal / hardcore - playlista YouTube

Zobacz też:


Polecamy