f
Muzzaica - hiszpański rock & metal
Polski  | Español

La M.O.D.A. „Nuevo Cancionero Burgalés” (2021)


obraz Grupa La Maravillosa Orquesta del Alcohol (w skrócie: La M.O.D.A.) kończy rok 2021 z przytupem. Tuż przed świętami światło dzienne ujrzał ich nowy, niezwykły album. Zawiera on osiem utworów nagranych w hołdzie jej rodzinnemu miastu, czyli Burgos. „Nuevo Cancionero Burgalés” (Nowy śpiewnik z Burgos) bazuje na lokalnym folklorze: teksty zaczerpnięte są wprost ze śpiewników, jakie Federico Olmeda, a następnie Antonio José, wydali odpowiednio w 1903 i 1932 roku; muzyka natomiast została stworzona przez zespół.

Jak opowiadali muzycy: „Od pierwszej chwili naszą uwagę przykuł fakt, że te teksty były napisane językiem znacznie nam bliższym niż się spodziewaliśmy. A także to, że piosenki mówią o uczuciach i sytuacjach uniwersalnych oraz ponadczasowych.” Nagrywając ten album, sięgając po utwory, które przez lata przekazywane były z ust do ust, zespół mógł zbliżyć się do swoich korzeni i przodków.

Proces twórczy polegał w dużej mierze na selekcji tekstów, które najbardziej przemawiały do muzyków, a następnie stworzeniu linii wokalnych i muzyki. Album został nagrany w wakacje w studiu Black Box we Francji. Za produkcję odpowiadał natomiast Gorka Urbizu, wokalista Berri Txarrak, który także zaśpiewał we fragmencie „No canto yo” – dodam, że zaśpiewał po hiszpańsku, co u Baska bardzo rzadkie! Z tego wszystkiego wyszedł krążek pełen szacunku dla tradycji kastylijskich a jednak w niepodrabialnym stylu La M.O.D.A.

„Nuevo Cancionero Burgalés” to wspaniała inicjatywa, piękne brzmienia i absolutna szczerość bijąca z kompozycji i tekstów. W ten sposób piękne, dawne teksty nabrały nowego życia i zostały udostępnione szerszej publice. Jednyna wada? Niespełna 25 minut tego albumu zostawia nas z niedosytem. Myślę jednak, że to celowy zabieg. ;)

Ocena: 8,5/10 ♥

Singiel „La Molinera”:

Cała płyta i teledyski:

Płyty posłuchasz również na Spotify »

Linki zewnętrzne:

Zobacz też: