f
Muzzaica - hiszpański rock & metal
Polski  | Español
Autor: J. K. Data: 27.10.2012 

Skizoo


obraz
Lokalizacja Madryt, Hiszpania
Lata działalności 2005 - 2009
Status nieaktywny
Skład
WokalMorti
GitaraAntonio Bernardini
GitaraJorge Escobedo
BasJosé Hurtado
PerkusjaIván Ramírez
Dawni członkowie Daniel Criado - Bas (2005)
Dani Pérez: Perkusja (2005-2008)
Edu Fernández: Bas/Chórki (2005-2008)
Gatunek metal alternatywny
Ocena zespołu 9,5/10

O zespole

Skizoo to zespół, który intryguje i przyciąga jak magnes. Exgitarzyści Sôber: Jorge Escobedo i Antonio Bernardini potrafili stworzyć wiele ciężkich, wspaniałych riffów i kompozycji, które zwieńczył swoimi liniami melodycznymi i wokalem Morti. Charyzmatyczny wokalista to w tym zespole element kluczowy. Choć jego natarczywa maniera w stylu emo-heavy może w pierwszej chwili drażnić, to jego głos potrafi wryć się w pamięć tak głęboko, że nie można się od niego uwolnić!

Biografia

Skizoo to drugi, obok Savia, produkt rozpadu Sôber w 2004 roku. Możnaby go nazwać supergrupą: obok Jorge Escobedo i Antonio Bernardiniego - gitarzystów Sôber, zespół współtworzył Morti (wokalista Fantástico Hombre Bala, Bushido i ExMundus) Dani Pérez (perkusista w Saratoga i Stravaganzza) oraz Daniel Criado (basista grupy XXL).

Debiutancki album grupy („Skizoo’) ukazał się w maju 2005 roku, w wytwórni płytowej El Diablo i zawierał takie utwory singlowe jak: "Renuncia al Sol", "Arriésgate" czy "Habrá que olvidar". Zespół od początku silnie wsparła publika, sprawiając że dwa pierwsze single przez długie tygodnie utrzymywały się na pierwszym miejscu list sprzedaży, co pozwoliło grupie znaleźć swoje miejsce na hiszpańskiej scenie muzycznej. Wkrótce po debiucie zespołu doszło do pierwszej zmiany jego w składzie: grupę opuścił Daniel Criado, a na jego miejsce wszedł Edu Fernandez (basista Stravaganzza), który podczas koncertów zajmował się też chórkami.

obraz

W 2006 roku Skizoo podpisało kontrakt z międzynarodową wytwórnią płytową EMI i reedytowało swój debiutancki album. Przy tej okazji muzycy współpracowali z Enrique Bunburym przy "No todo está perdido" oraz nagrali swoją wersję „Entre dos tierras”, hitu Heroes del Silencio. Do wydawnictwa dodano także dwa remiksy innych utworów oraz DVD z nagraniami z ich pierwszej trasy. Pod koniec roku 2006 Skizoo nagrało w Murcii swój drugi album „Incerteza”, który został wypuszczony na rynek w lutym przyszłego roku, już po śmierci producenta albumu - Simona Echeverríi. Jako jednocześnie najcięższy i najbardziej melodyjny album grupy przez wielu fanów uważany jest on za najlepszy.

W początkach 2008 roku zespół rozstał się z EMI, a w maju, w niezależnej wytwórni DFX, opublikował swój trzeci krążek „3”. Na tym albumie zespół prezentuje jeszcze bardziej eksperymentalne brzmienie, pojawiają się też liczne chóry, jednak zespół pozostaje w stylistyce metalu alternatywnego. Na płycie pojawia się również m.in. hiszpańskojęzyczna wersja „Pasanger” Iggy’ego Popa.

Zakończenie działalności

W lipcu 2008 zespół opuścili Dani Pérez i Edu Fernández, mimo tego zespół potwierdził trasę koncertową promującą płytę „3” i zaprezentował nowych członków zespołu: Ivána Ramíreza (perkusistę Ebony Ark) i basistę José Hurtado (Coilbox). Jednak rok później, w sierpniu 2009 roku Skizoo w oficjalnym komunikacie ogłosił zawieszenie działalności, które miało nastąpić po dwóch październikowych koncertach, natomiast już 1 stycznia 2010 roku ogłoszono powrót Sôber.

Dyskografia

  • Skizoo (El Diablo 2005; Reedycja: EMI 2006)
  • Incerteza (2007)
  • 3, DFX Records (2008)

Linki