f
Polski  | Español
Podsumowanie roku 2018: najlepsze płyty na Muzzaice


Po chwili na spokojną refleksję nad ubiegłorocznymi wydawnictwami czas oficjalnie podsumować rok 2018. Poniżej coroczne zestawienie naszych ulubionych hiszpańskich płyt wydanych w ubiegłym roku, o których pisaliśmy dla Was na Muzzaice. Znajdziecie tu klasyczny rock, zwariowane punkowo-fusionowe rytmy, sporo połamanego post hardcore rocka oraz garść metalowych krążków w najróżniejszym wydaniu (melodyjny rock/metal, groove, heavy, elektro metalcore...). Albumy podzielone są na 5 kategorii tematycznych i opisane gatunkami, dzięki czemu łatwiej będzie Wam znaleźć to, co przegapiliście w ciągu roku. Dla każdego coś miłego! :)
ZJAWISKOWI DEBIUTANCI
KLASYCZNA ODMIANA ROCKA
KRÓTKO I NA TEMAT
[CZYLI JESZCZE WIĘCEJ EPEK]
WESOŁO, CZADOWO I Z MORAŁEM
RÓŻNE OBLICZA METALU

HAMLET
„Berlín”

Gatunek: metal / groove metal

Nie biorą jeńców.
Z końcem listopada 2018 roku ukazał się „Berlín” – nowa pozycja w dyskografii hiszpańskich królów metalu. Następczyni płyt „La Ira” (2015) i „Amnesia” (2011), wieńczy swoistą trylogię albumów, na których Hamlet – madrycka kapela z około trzydziestoletnim stażem – wzniosła się na absolutne wyżyny swojej wspaniałej twórczości [...] Od pierwszych dźwięków [...] zespół mistrzowsko łączy chropowate, solidne łojenie z nieoczywistymi melodiami i rozbudowanymi kompozycjami – prawdziwą specjalnością zakładu....
[czytaj dalej & posłuchaj]


BOLU2 DEATH
„Spiral”

Gatunek: metal / metalcore / elektro

Stranger Things.
Ciężki metal połączony z elektroniką, językowy miks hiszpańsko-angielski, a nawet tzw. „flamencore” – to wszystko znaki rozpoznawcze Bolu2 Death. Niezwykle oryginalna kapela z andaluzyjskiej Huelvy na swojej najnowszej, czwartej już płycie zapuszcza się w jeszcze mroczniejsze rejony, tworząc prawdopodobnie najambitniejszy krążek w ich karierze.
Już preludium „(0)”, z elektronicznym motywem przypominającym muzykę z serialu Stranger Things, wprowadza nas w nastrój oczekiwania na coś wielkiego...
[czytaj dalej & posłuchaj]


MEGARA
„Aquí Todos Estamos Locos”

Gatunek: rock metal alternatywny

W szaleństwie metoda
Po udanym i ciepło przyjętym debiucie „Siete” (2016), kapela Megara rozpoczęła rok 2018 od wydania swojego drugiego krążka. „Aquí Todos Estamos Locos” (Wszyscy tu jesteśmy szaleni) to drugi album tej niezwykle frapującej madryckiej kapeli z charyzmatyczną wokalistką Kenzy i kolejny pewny punkt w ich dyskografii.
Muzyka Megary (opisywana przez samą kapelę jako „fuksja rock” lub „fuksja metal”), to nowocześnie brzmiąca mieszanka rocka i metalu alternatywnego z melodyjnym damskim wokalem, mogąca przywoływać skojarzenia z kapelami Paramore, The Pretty Reckless czy Halestorm. ...
[czytaj dalej & posłuchaj]


SARATOGA
„Aeternus”

Gatunek: heavy metal / power metal

Wiecznie żywi.
Cztery lata minęły od powrotu Saratogi i triumfalnej trasy koncertowej po Hiszpanii i Ameryce Południowej. „Aeternus” to druga płyta w tzw. „niemal złotym składzie”, czyli najbardziej zbliżonym do tego z lat 1999-2006, kiedy to kapela święciła największe triumfy. O ile album „Morir en el Bien, Vivir en el Mal” (2016) okazał się sporym hitem, to krążkiem „Aeternus” zespół nie tylko mu dorównuje, ale nawet i przeskakuje tak wysoko zawieszoną poprzeczkę.
Właściwie każdy kawałek to dynamit. Muzycy doskonale uniknęli nużenia i powtarzalności, nadając każdemu kawałkowi oryginalny rys i przemycając wiele wpadających w ucho melodii.
[czytaj dalej & posłuchaj]


Zobacz też:

Podsumowanie roku 2017: najlepsze płyty na Muzzaice »
Podsumowanie roku 2016 na Muzzaice: najlepsze płyty »
Podsumowanie roku 2015. Cz.1: Najlepsze albumy 2015 roku na Muzzaice »
Najpopularniejsze teksty w 2014 roku na Muzzaice »
Podsumowanie roku 2013 w Muzzaice. Cz. 2: Najlepsze albumy »
Podsumowanie roku 2013 w Muzzaice. Cz.1: Najlepsze debiuty »Polecamy:

zespoly
SKA-P
recenzje
VITA IMANA „Bosa” (2019)
niusy
„El Día de los Muertos” z grupą Cronómetrobudú! Nowy okolicznościowy teledysk.

Komentarze:

Twój nick:

Twój e-mail:

Treść:Wszystkie prawa zastrzeżone © J. K. 2011-2019     © MUZZAICA: rockowo-metalowa mozaika. Hiszpański i latynoamerykański rock i metal!