f
Polski  | Español
Podsumowanie roku 2013 w Muzzaice. Cz. 2: Najlepsze albumy


Rok 2013 w hiszpańskiej muzyce rockowej i metalowej obfitował w udane wydawnictwa płytowe i wideoklipy. Wiele zespołów zaskakiwało nas świeżymi i oryginalnymi propozycjami, nie zabrakło też świetnych debiutów ». O wszystkim staraliśmy się informować, w miarę naszych skromnych możliwości, za pośrednictwem strony Muzzaica. Teraz przyszedł czas na podsumowanie. MUZZ BEST

W tej części przedstawimy najlepsze, według nas, albumy zespołów mających już na koncie wcześniejsze wydawnictwa. Początek roku należał do ciężkich metalowych brzmień w wykonaniu Morphium i Somas Cure, a także punkowych od Ska-P i Kaotiko, zaś pięknym kwiatkiem tej wiosny była melodyjna płyta baskijskiego Memoria de Pez. Po wakacjach rozpoczął się prawdziwy wysyp świetnych wydawnictw rockowych i hardrockowych: walencjańska hardrockowa Uzzhuaia; andaluzyjskie, elektryzujące Estirpe; galicyjskie, hardcore'owe Aphonnic (autorzy najlepszego wg. mnie teledysku roku) oraz zasłużeni dla ciężkich riffów Baskowie z Su Ta Gar. Listopad przyniósł płytę prawdziwej gwiazdy - Extremoduro - płytę tak wyczekiwaną, że aż spiratowaną na ponad dwa tygodnie przed planowaną premierą. Cichcem zaś ukazał się świetny krążek baskijskiego Governors, który z miejsca wrzuciłabym do światowych ramówek radiowych.

Przed Wami 11 propozycji, w trzech zróżnicowanych gatunkowo i stylistycznie kategoriach wraz z krótkimi opisami i linkami do odsłuchania. Zapraszam - dla każdego coś miłego! :)ROCK

Typ MUZZAIKI:

UZZHUAIA „Santos y Diablos” (wrzesień 2013)

GATUNEK: hard rock / rock

Piąty album studyjny grupy z Walencji okazał się jednym z najlepszych w ich dyskografii. Zespół po raz kolejny udowodnił, że jest rewelacją hiszpańskiego hardrocka, na poziomie światowym. W swojej muzyce znaleźli miejsce zarówno dla ciężkich riffów, mocno nawiązujących do Black Sabbath, jak i bardziej przebojowych rytmów. Całość okrasza przepiękna półakustyczna, zeppelinowska ballada "En Ciernes" »

Przeczytaj naszą recenzję i posłuchaj płyty TUTAJ »
Więcej o zespole TUTAJ»

EXTREMODURO „Para todos los públicos” (listopad 2013)

GATUNEK: rock / rock urbano

Wydanie tej płyty wiązało się z dużym skandalem, wywołanym kradzieżą i przeciekiem albumu do internetu. Szum jaki się wytworzył wokół przesunięcia premiery płyty, chyba nie zaszkodził wskaźnikom sprzedaży, choć sam zespół naraził się wielu fanom przez swoje ostre wypowiedzi na temat piractwa internetowego. Muzyka zeszła na dalszy plan, a szkoda. Na prawdę warto posłuchać świetnego wydawnictwa tej zasłużonej kapeli, która w wielu utworach, jak np. „Entre Interiores” » czy „!Qué borde era mi valle!” wznosi się na muzyczne wyżyny! Nius o przecieku płyty TUTAJ »
Posłuchaj płyty na youtube »
Posłuchaj albumu w spotify »


ESTIRPE „Neurasia” (październik 2013)

GATUNEK: rock metal alternatywny / eksperymentalny

„Andaluzyjskie klimaty, świeże dźwięki” - oto najlepszy opis muzyki Estirpe. Płyta „Neurasia” wymyka się bowiem prostym klasyfikacjom gatunkowym. Do muzyki rockowo-metalowej muzycy w ciekawy sposób dołączyli różnorodne elementy: od bluesa i jazzu, przez muzykę latynoską, aż po dźwięki elektroniczne. Dzięki temu powstał krążek nietuzinkowy, niekiedy wręcz eksperymentalny, ale i pełen chwytliwych melodii. Znajdziemy tu również wiele urokliwych kompozycji, takich jak fantazyjne „En tus Ojos”, albo spokojne „Infinito”.
Czytaj więcej »
Posłuchaj tutaj » lub w spotify »

GOVERNORS “Morphinapolis” (listopad 2013)

GATUNEK: rock / hard rock

Jednym z odkryć zeszłego roku był jak dla mnie baskijski zespół Governors. Ich czwarty w dorobku album, to 11 porcji przebojowego, melodyjnego rocka i hard rocka, który porwie nawet najbardziej wymagającego słuchacza. Moją uwagę przykuł też oryginalny, wysoki głos wokalisty, który nadaje kompozycjom niezwykłej lekkości. Do tego, jak na Baska przystało, śpiewa w euskera. Swoimi zaangażowanymi społecznie i politycznie tekstami oraz głośną muzyką, muzycy starają się obudzić uśpione miasto – „Morphinapolis”.
Posłuchaj / obejrzyj teledysk do singlowego „Zuloan” »
Posłuchaj albumu »


MEMORIA DE PEZ “Tocar Madera” (kwiecień 2013)

GATUNEK: rock

Swoim trzecim albumem w dorobku Baskowie z Memoria de Pez pokazali, że można tworzyć melodyjnego rocka w sposób pomysłowy i bezkompromisowy. Najjaśniejszym punktem albumu okazał się utwór, w którym gościnnie pojawił się Roberto Iniesta z Extremoduro „Todo Tuyo”, a także przebojowy pierwszy singiel „No quiero verte” »
Wideoklip do „Todo Tuyo” »
Posłuchaj albumu na youtube »PUNK ROCK


KAOTIKO „E.H. Calling” (kwiecień 2013)

GATUNEK: punk rock

„E.H. Calling” to ostra krytyka hiszpańskiej rzeczywistości wprost z Kraju Basków i punkowa muzyka nawiązująca do najlepszych brytyjskich tradycji z czasów „London Calling” The Clash. Zresztą to właśnie w Londynie muzycy nagrali znakomity teledysk do przeboju „Presa”. Chłopaki z Kaotiko, na swoim siódmym albumie, nie przebierają w słowach (po hiszpańsku, choć są z Kraju Basków;)) ani riffach. Obowiązkowa pozycja dla fanów porządnego punka!
Więcej o zespole i singiel „Presa” »
Posłuchaj albumu na youtube »

SKA-P „99%” (marzec 2013)

GATUNEK: punk rock / ska

Po 5 latach przerwy najbardziej znany na świecie hiszpański zespół ska-punkowy powrócił z nowym, siódmym w karierze albumem. Jest on, jak zawsze, pełen bezkompromisowych tekstów i muzyki, do której przyzwyczaił fanów przez lata. Już sam tytuł albumu niesie za sobą przekaz: czas by 99% ludzkości (czyli my wszyscy) wyzwoliło się spod panowania pozostałego procenta ludzi, rządzących światem. Singlem z płyty był utwór „Se acabó” (teledysk z polskimi napisami TUTAJ »)
Czytaj więcej o zespole »
Posłuchaj albumu na youtube »


METAL / HARDCORE


APHONNIC „Héroes” (październik 2013)

GATUNEK: hardcore/ metalcore/ rock alternatywny

Chłopaki z Aphonnic pochodzą z Vigo w hiszpańskiej Galicji, a swój 4 album nagrali dzięki funduszom uzyskanym przez crowfunding. Ich muzyka to trudna do opisania mieszanka zróżnicowanych dźwięków: od ciężkich, wręcz brutalnych riffów i elektroniki do wyciszonych spokojnych fragmentów. Elementy hardcore’u i punka w smaczny sposób łączą z rockiem alternatywnym, atutem jest też ciekawy wokal, który znakomicie sprawdza się zarówno w krzykach, jak i partiach lirycznych. Najlepszym utworem z płyty, a do tego z genialnym, filmowym teledyskiem jest monumentalny „Ahora que tengo 33” »
Nius o drugim singlu z płyty »
Posłuchaj albumu »

SU TA GAR „Bizirik Gaude” (październik 2013)

GATUNEK: trash metal / hard rock

„Bizirik Gaude” znaczy „jesteśmy żywi”, a te słowa świetnie opisują dziesiąty album w karierze doświadczonego zespołu z Kraju Basków. Choć niedawno stuknęło im 25-lecie, muzycy trzymają wysoki poziom, racząc nas mieszanką konkretnego trash metalu i energetycznego hard rocka, z wokalami w euskera. Teksty na albumie odnoszą się do problemów współczesności, jednak jak twierdzą muzycy, ich wydźwięk jest raczej optymistyczny.
Więcej o zespole / posłuchaj singla „Zure Baitan” »
Posłuchaj utworu „Poema” na youtube »
Posłuchaj albumu na youtube »

SOMAS CURE „Equilibrium” (styczeń 2013)

GATUNEK: metal / metalcore / melodic hardcore

„Equilibrium” młodej grupy Somas Cure sprawił, że o chłopakach zrobiło się w Hiszpanii głośno i to nie tylko z powodu wyjątkowo hałaśliwego rodzaju muzyki, jaką wykonują. Album został ciepło przyjęty przez media i fanów, sukcesem okazała się także trasa koncertowa ze starszymi kolegami ze Skunk DF. Muzyka kapeli to kawał konkretnego grania: mnóstwo ciężkich riffów i świetne wyczucie, gdzie porządnie wrzasnąć, a gdzie zaśpiewać melodyjnie. Wygląda na to, że przed piątką studentów rysuje się przyszłość nie tylko w inżynierii, psychologii czy archeologii, ale i w ciężkim graniu.
Więcej o zespole / posłuchaj »
Posłuchaj albumu na youtube »

MORPHIUM „Cronicas de una Muerte Anunciada” (marzec 2013)

GATUNEK: melodic death metal

Last but not least. MorphiuM, prawdziwy wymiatacz w zacnym gronie zeszłorocznych debeściaków :) Nie sposób ich nie docenić za wysoki poziom grania, stąd bardzo wysokie oceny albumu ze strony krajowych i niektórych zagranicznych (takich jak my :D) mediów. Kapela łączy ciężką, krwistą muzykę i growl z melodyjnymi damskimi (!) wokalami. Ma na koncie dopiero dwa albumy, a już dzieliła scenę z największymi gwiazdami światowymi. „Upijaliśmy się z grupami Haggard, Epica czy Testament, jedliśmy śniadanie z Moonspellem. Mnóstwo dodatkowych doświadczeń z InFlames, Motorheadem czy Anthraxem...”. W tym roku, jak i w przyszłości planują jak najwięcej koncertować w Europie. Kto wie, może wpadną do Polski? ;)
Teledysk do En el Abismo »
Posłuchaj albumu na youtube »


ZOBACZ TEŻ:

ARTYKUŁY: Podsumowanie roku 2013 w Muzzaice. Cz.1: Najlepsze debiuty »
ARTYKUŁY: Co przyniesie nam rok 2014. Zapowiedzi »


Polecamy:

zespoly
Uzzhuaïa
recenzje
VITA IMANA „Bosa” (2019)
niusy
¡Pendejo! i ich „Sin Vergüenza”: nowa płyta bezwstydnych Holendrów.

Komentarze:

Twój nick:

Twój e-mail:

Treść:Wszystkie prawa zastrzeżone © J. K. 2011-2019     © MUZZAICA: rockowo-metalowa mozaika. Hiszpański i latynoamerykański rock i metal!