f
Muzzaica - hiszpański rock & metal
Polski  | Español
Autor: J.K. Data: 01.08.2015  Ostatnia aktualizacja: 23.10.2018

Saratoga


Ciężki i melodyjny metal z serca Hiszpanii

obraz
Lokalizacja Madryt, Hiszpania
Rok powstania 1992
Status aktywny
Obecny skład
Wokal Tete Novoa
Gitara Jero Ramiro
Bas Niko del Hierro
Perkusja Dani Pérez
Gatunek heavy metal, power metal
Ocena 9/10

O zespole

Saratoga to legendarny heavy i powermetalowy zespół z Madrytu, założony w 1992 r. przez basistę Niko del Hierro i gitarzystę Jero Ramiro. Ten pierwszy jest jedynym członkiem zespołu, który pozostawał w składzie od samego początku aż do dziś, mimo licznych zmian w formacji. Przez zespół przewinęło się wielu wokalistów i perkusistów, wśród nich wielcy hiszpańskiego grania: Fortu Sánchez (lider znanego zespołu Obús), a także członkowie „złotego składu”: Leo Jiménez, wokalista który właśnie tu zdobył ogromną popularność, a także jeden z najlepszych hiszpańskich perkusistów - Dani Pérez (Khael, Skizoo ).

Chwytliwe melodie, wspaniałe wokale, potężne gitary i świetna perkusja to wizytówka tego znakomitego zespołu, którego wprost nie można nie znać :).

„Barcos de cristal” z płyty „Tierra de lobos”(2005), czyli Saratoga w tzw. „złotym składzie”.

Biografia Saratogi

Pierwsze lata

Zespół Saratoga powstał w początkach lat 90., jednak wiele lat zajęło im ukształtowanie się składu, który przyniósł im sukces i wyniósł do poziomu gwiazd hiszpańskiego metalu.

Debiutancki album, zatytułowany po prostu „Saratoga”, ukazał się w 1995 r. Wokalistą kapeli był w tym czasie Fortu Sánchez, lider słynnego już wówczas Obús. Wtedy też nagrali „Tributo” album z własnymi wersjami utworów różnych artystów, co sprawiło, że wielu słuchaczy uważało zespół za cover band.

Z kolejnym wokalistą, Gabrielem Boente, nagrali kolejny album „Mi ciudad”, dużo cięższy i surowszy niż poprzednie, zawierający późniejsze koncertowe przeboje, takie jak „Perro Traidor” », „Mi Ciudad” » czy „Rojo Fuego” ». Z tym albumem po raz pierwszy udało im się znaleźć na liście Afive ‒ najlepiej sprzedających się albumów w Hiszpanii. Ale prawdziwa sława miała dopiero nadejść.

Saratoga Agotaras

Okładka najsłynniejszej płyty Saratogi „Agotarás” (2002). Tytuł płyty to nazwa zespołu zapisana wspak.

Złote czasy

Odejście wokalisty oraz perkusisty w 1998 r. sprowadziło na Saratogę kryzys, który okazał się jednocześnie przełomem. W kolejnym roku, po castingach, do zespołu dołączyło dwóch młodych i nieprzeciętnie utalentowanych muzyków: perkusista Dani Pérez (znany później również z grup Stravaganzza, Skizoo i Khael) oraz przyszła gwiazda heavy i power metalu, wokalista Leo Jiménez, liczący wówczas niespełna 19 lat.

W tym składzie kapela święciła największe triumfy. Pełni twórczej energii członkowie Saratogi wypracowali swój własny heavy i powermetalowy styl, nawiązujący do najlepszych światowych wzorców. I tak nagrali najpierw „Vientos de guerra” (1999), a następnie przełomowy album „Agotarás”(2002), zawierający hity, takie jak m.in. „A Morir” », „Las puertas del cielo” » czy „Ratas” ». Odnowione brzmienie, ciężkie i zarazem melodyjne, sprawiło, że do dziś ten krążek uważany jest przez wielu fanów za najlepszy w dyskografii grupy. Świetną formę koncertową kapeli z tego okresu dokumentują wydawnictwa „Tiempos de directo” oraz „A Morir”.

Były to z resztą dla grupy bardzo płodne czasy. Wśród wydawnictw warto wyróżnić płytę „El Clan de la Lucha” z 2004 r., który doczekał się swojej angielskiej wersji „The Fighting Clan” (2006) oraz ostatni materiał studyjny tej formacji „Tierra de Lobos” (2005).

W 2006 r. skład zespołu znów zaczął się wykruszać. Najpierw, by poświęcić się Skizoo, grupę opuścił Dani Pérez, którego na ówczesnej trasie koncertowej zastąpił już Andy C. Następnie w listopadzie 2006 swoje odejście ogłosili Leo Jiménez i Jero Ramiro.

Saratoga

Członkowie Saratogi z różnych czasów, zdjęcie z jubileuszu XX-lecia Saratogi.

Nowa formacja

Dla wielu fanów głos Leo Jimeneza jest na tyle niepowtarzalny, że trudno było im zaakceptować nowego wokalistę. Przed tym trudnym zadaniem stanął Tete Novoa i wywiązał się z niego bardzo dobrze. Natomiast jednego z założycieli grupy, gitarzystę Jera Ramira, zastąpił Tony Hernando. W tym nowym składzie kapela wydała trzy krążki studyjne, w tym ostatni jak dotąd w dyskografii „Nemesis” (2012).

Reaktywacja

W końcu 2013 r. Niko de Hierro ogłosił zawieszenie działalności, by rok później powrócić ze świeżymi siłami i nowym‒starym składem, nawiązującym do „złotych czasów” Saratogi. Jedynie Leo Jiménez, zajęty innymi projektami nie był zainteresowany wchodzeniem drugi raz do tej samej rzeki ‒ na wokalu pozostał Tete Novoa. Po reaktywacji Saratoga ruszyła w długą trasę po Latynoameryce i Hiszpanii, a następnie zespół zabrał się za przygotowywanie nowego materiału. Ostatecznie w 2016 r. ukazał się album „Morir en el Bien, Vivir en el Mal”, promowany przez przebój „Como el Viento”(zobacz&posłuchaj tutaj »). Na jesieni 2018 r. ukaże się kolejny krążek zatytułowany „Aeternus”.

„No sufriré jamás por ti” z płyty „Secretos y Revelaciones” (2009), na wokalu Tete Novoa.

Wszystkie składy oraz dyskografia:

➤ PRZEWIŃ EKRAN ➤ ➤ ➤


WOKAL GITARA PERKUSJA BAS PŁYTY
1 Jero Ramiro Marcos ParraNiko del Hierro
2 Tony Domínguez Joaquín Arellano
(El Niño)
tylko dema
3 Fortu Sánchez ⇒ Saratoga (Avispa Music, 1995)
⇒ Tributo (Avispa Music, 1996)
4 Gabi Boente ⇒ Mi Ciudad (Avispa Music, 1997)
5 Leo Jiménez
(1999‒2006)
Dani Pérez ⇒ Vientos de Guerra (Avispa Music, 1999)
⇒ Tiempos de Directo (2 CD, Avispa Music, 2000)
⇒ Agotarás (Avispa Music, 2002)
⇒ A Morir (DVD koncertowe, 2003)
⇒ Heaven's Gate (EP, 2003)
⇒ El Clan de la Lucha (Avispa Music, 2004)
⇒ Saratoga 1992-2004 (Avispa Music, 2004)
⇒ Tierra de Lobos (Avispa Music, 2005)
⇒ The Fighting Clan (Avispa Music, 2006)
6 Andy C.
7 Tete NovoaTony Hernando ⇒ VII (Avispa Music, 2007)
⇒ Secretos y revelaciones (Avispa Music, 2009)
⇒ Revelaciones de una Noche (live, Avispa Music, 2010)
⇒ Nemesis (Avispa Music, 2012)
8 Jero Ramiro Dani Pérez ⇒ „Morir en el Bien, vivir en el Mal” (Maldito Records, 2016)
⇒ „Aeternus” (Maldito Records, 2018)


Źródła:
saratoga.com.es/biografía »
es.wikipedia.org/wiki/Saratoga_(banda) »

Linki zewnętrzne:

Zobacz też: