f
Muzzaica - hiszpański rock & metal
Polski  | Español

„Cada Vez Cadáver” nowa płyta Fito & Fitipaldis już dostępna!


Fito Cabrales powraca z nową płytą! Ta wiadomość zelektryzowała fanów muzyka w maju tego roku. Nie tylko dlatego, że Fito to jeden z najpopularniejszych hiszpańskich muzyków, ale także dlatego, że opublikowanie nowego krążka studyjnego zajęło mu aż siedem lat – „Huyendo conmigo de mí” ukazał się w 2014 r.

obraz

Dlaczego aż tak długo? Tym razem Fito, postanowił się nie śpieszyć, tylko spokojnie poczekać, aż znów odnajdzie inspirację i chęć do nagrywania. Jak tłumaczył na konferencji prasowej życie rodzinne wciągnęło go na tyle, że nie wyobrażał sobie w danym momencie pogrążać się w procesie twórczym, który absorbuje go psychicznie i fizycznie na 100%. W końcu jednak nadszedł moment, w którym chęć nagrania nowej płyty przeważyła. Płyta skomponowana została jeszcze przed wybuchem pandemii, jednak dopiero w styczniu tego roku zespół mógł dokończyć nagrania.

Co znajdziemy na krążku „Cada Vez Cadáver”? Trzy kwadranse muzyki i 10 utworów w typowych dla Fito odcieniach klasycznego rocka - od spokojnego blues rocka po szybszego rock’n’rolla. Wśród nich wyróżnia się m.in. „Las palabras arden”, w którym mroczne, bluesowe zwrotki ewoluują w mocny rockowy numer, a także najszybszy na płycie, rockandrollowy „En el barro”. Krążek zachwyca jednak różnorodnością rytmów i brzmień, przy czym wszystkie utwory pozostają tak bardzo w stylu Fito. Płytę promowały dwa teledyski – do balladowego numeru „Cada Vez Cadáver” oraz chwytliwego rockowego „Cielo Hermético”.

Zobacz teledyski „Cada Vez Cadáver” oraz „Cielo Hermético” na playliście youtube:

Fito & Fitipaldis to zespół z Bilbao stworzony w 1998 r. przez Fita Cabralesa, wówczas wokalistę niezwykle popularnych Platero y Tú. Dla Fita był to projekt solowy, w którym mógł postawić na klimaty trochę lżejsze niż w macierzystej kapeli. W twórczości Fitipaldis dominował blues rock, southern czy rockabilly; Fito nie stroni też od poprocka czy latynoskich brzmień. Prócz muzyki znakiem rozpoznawalnym Fito są jego pełne znaczeń teksty. Po rozpadzie Platero, Fito & Fitipaldis stał się dla niego głównym projektem, a albumy „Lo más lejos a tu lado” (2003) czy „Por la boca vive el pez” (2006) przyniosły zespołowi ogromną popularność.

Posłuchaj płyty na Spotify:

Linki zewnętrzne: