f
Muzzaica - hiszpański rock & metal
Polski  | Español

Legenda w hołdzie legendzie. Medina Azahara z płytą z piosenkami Triany


obraz Medina Azahara i Triana to dwie największe legendy rocka andaluzyjskiego. Tę pierwszą, mimo zmian w składzie, można oglądać na hiszpańskich scenach już od ponad 40 lat; kariera tej drugiej niestety była krótsza i zakończyła się tragicznie – przerwał ją wypadek wokalisty, Jesúsa de la Rosy.

To jednak właśnie Triana w połowie lat 70. była założycielką całego nurtu rock andaluz, który w rewolucyjny sposób łączył progresywnego rocka z flamenco. Do największych przebojów tego tria należy ich pierwszy, rewolucyjny singiel „Recuerdos de una noche”. Medina Azahara powstała kilka lat później na tej nowej muzycznej fali. W ich muzyce prócz rocka i flamenco znajdziemy także nawiązania do klasycznego heavy metalu czy metalu symfonicznego. Więcej o andaluzyjskim rocku znajdziesz we wpisie: Z okazji Dnia Andaluzji: wstęp do andaluzyjskiego rocka ».

Na przełomie lat 70. i 80. Triana i Medina były najważniejszymi zespołami w Andaluzji, jednak muzycy nie rywalizowali ze sobą, tylko utrzymywali bliskie, przyjacielskie relacje. Te uczucia pozostały do dziś i tak, podczas pandemii, narodził się pomysł, by Medina Azahara nagrała hołd dla Triany. A wszystko to za aprobatą jedynego żyjącego do dziś członka Triany, Eduarda Rodrígueza Rodwaya.

Album „Llegó el día” zawiera 10 utworów. Wydaniu płyty towarzyszy obszerna trasa koncertowa – planowane jest nawet 40 występów, podczas których wykonane zostaną przeboje obu zespołów.

Zobacz teledysk „Sé De Un Lugar”:

Posłuchaj płyty „Llegó el día” na Spotify

Linki zewnętrzne:

Zobacz też: