f
Muzzaica - hiszpański rock & metal
Polski  | Español

„Mester de Juglaría”. Niesamowity hołd dla Saurom na 25-lecie folkmetalowców


obraz

Jeśli ktoś stworzyłby plebiscyt na najbardziej szalony projekt 2021 roku Saurom wygraliby go w przedbiegach! Jak bowiem określić album, do którego realizacji zespół zaprosił aż ponad 50 kapel z Hiszpanii i innych krajów?!

W 2021 roku kapela Saurom świętowała swoje 25-lecie i postanowiła tę rocznicę uczcić w wyjątkowy sposób – przez wydanie albumu tribute z ich piosenkami, ale w w wykonaniu innych artystów. Efekt przekroczył najśmielsze wyobrażenia folkmetalowej formacji z Kadyksu. Ostatecznie powstał aż poczwórny album, na którym pojawiło się w sumie 56 utworów – zarówno największych przebojów Saurom, jak i zapomnianych perełek z repertuaru kapeli. Mamy zatem przekrój przez całą dyskografię. Obok coverów na płycie ukazał się także jeden zupełnie premierowy kawałek skomponowany i wykonany przez Saurom, czyli tytułowy „Mester de Juglaría”.

Początkowo wydawnictwo miało być sporo krótsze, jednak po zaproszeniu pierwszych zespołów okazało się, że kolejne zgłaszają się same. W rezultacie nie sposób wymienić tu wszystkich. Podam więc tu tylko kilka przykładowych, zarówno hiszpańskich, jak np.: Mägo De Oz, Zenobia, Megara, Medina Azahara, Legado de Una Tragedia, Opera Magna, jak i zagranicznych: Therion (Szwecja), Siddharta (Słowenia), Nico Borie (Chile).

obraz

Wybór utworów należał do samych kapel, zgodnie z zasadą „kto pierwszy, ten lepszy”. Co najważniejsze, każdy zespół włożył w stworzenie swojej wersji mnóstwo serducha, a piosenki często zmieniały się wręcz nie do poznania, zależnie od stylu danej kapeli. Na dodatek w tej chwili już 46 zespołów nagrało do swoich coverów teledyski!

Na koniec wyjaśnijmy jeszcze, co właściwie znaczy „Mester de Juglaría”? Tytuł albumu nawiązuje do średniowiecznego gatunku przekazywanego przez wędrownych trubadurów (juglares). Jest to też nawiązanie typowe dla zespołu Saurom – określa on bowiem swoją twórczość jako „juglar rock”.

Do posłuchania

MEGARA „Náufrago” i kompletna metamorfoza piosenki

MÄGO DE OZ „Noche de Halloween” – cover od nasłynniejszych folkmetalowców z Hiszpanii

Premierowy kawałek „Mester de Juglaría” od Saurom

Zobacz wszystkie oficjalne teledyski z tego wydawnictwa na jednej playliście:

Posłuchaj całej płyty na Spotify:

Linki zewnętrzne:

Zobacz też: