f
Muzzaica - hiszpański rock & metal
Polski  | Español

Podsumowanie roku 2018 część 2: płyty zaginione w akcji


Po podsumowaniu najlepszych płyt 2018 roku na Muzzaice », czas na zestawienie płyt, które w swoim czasie nie znalazły miejsca na naszej stronie, lecz zasługują na wyróżnienie. Wśród nich wiele ciekawych propozycji stricte rockowych, wpadających w hard rock, hardcore czy punk. Znajdziecie tu również kilka bardzo ciekawych albumów w których pobrzmiewają nuty folkowe czy flamenco, wreszcie garść klimatów post rockowych, instrumentalnych i eksperymentalnych. Smacznego!


Z FOLKOWYM ZACIĘCIEM

Gato Ventura „Delirios Parte 1 (Golpes de Alma)”

Gatunek: rock / rock andaluzyjski / flamenco / fusion

Debiutancki album solowy Gato Ventury ma według zapowiedzi stanowić pierwszą część trylogii. Młodemu andaluzyjskiemu artyście do współpracy udało się zaprosić wielu wspaniałych artystów, jak m.in. Kutxi Romero (Marea), Iratxo, Paco Ventura (Medina Azahara, a prywatnie jego własny ojciec ;)) czy Vito Íñiguez (Sínkope). Płyta zawiera bardzo ciekawą mieszankę gitarowego rocka, indie z rockiem andaluzyjskimi, flamenco i domieszką innych brzmień, jak folk, rumba etc... To krążek zróżnicowany i wypełniony wieloma smaczkami, do stopniowego odkrywania podczas kolejnych przesłuchań. Słychać, że chłopak muzykę ma nie tylko w genach, ale i w duszy!

Posłuchaj płyty na: spotify » oraz youtube »

Klip „Delirio”:

Iratxo „Pa' bestias no hay senderos”

Gatunek: rock / fusion / flamenco / ska / rumba

Juan Manuel Cifuentes, znany jako Iratxo publikuje już siódmy swój album solowy. Iratxo to projekt osobisty i bardzo eklektyczny: znajdziemy tu zarówno fragmenty z brzmieniami tanecznego latino, echa flamenco, wesołe ska, reggae, jak i kawał porządnego gitarowego rocka. Zdecydowanie album do polecenia!

Posłuchaj płyty na: spotify » oraz youtube »

„Huele a muerto”

Lèpoka „Bibere Vivere”

Gatunek: celtycki folk metal

„Bibere Vivere” to trzeci album folkmetalowej formacji z Castellón de la Plana. Tradycyjne celtycko-folkowe brzmienia łączą z heavy i power metalem w stylu przypominającym dokonania słynnych Mago de Oz. Znajdziemy tu przede wszystkim skoczne melodie i bogatą instrumentalistykę, w tym wiele tradycyjnych, folkowych instrumentów; nie zabrakło też fragmentów mocniejszych, a także tych nastrojowych. Pozycja obowiązkowa dla fanów gatunku.

Posłuchaj płyty na: spotify » oraz youtube »

Klip „Goliardos”:

NA ROCKOWO, CZASEM HARD ORAZ Z PUNKOWYM PRZYTUPEM

Ekko „Las leyes de su Jauría”

Gatunek: rock / rock urbano

„Las leyes de su Jauría” to trzecia płyta powstałej w 2013 roku katalońskiej formacji Ekko, następczyni dobrze przyjętej „Día Cero” (2016, zobacz tutaj »), którą kapela dała się poznać hiszpańskim słuchaczom rocka. Od tamtego czasu w zespole miały miejsce dwie zmiany w składzie (na gitarze i basie), jednak kapela nie zatraciła swego brzmienia, ani charakteryzującej ją swego rodzaju świeżości. Na krążku znajdziemy sporo porządnych gitarowych numerów (w tym m.in. przebojowy „Dame tiempo”), ale też kilka spokojniejszych kawałków, jak tytułowy „Las Leyes de su Jauría” (zobacz klip »).

Posłuchaj płyty na: spotify » oraz youtube »

Klip „Resurgir”:

Rat-Zinger „Santa Calavera”

Gatunek: hardcore / metal / punk rock

Kapela Rat-Zinger już od kilku ładnych lat pokazuje na co ją stać. Ich mocna muzyka i krytyczne, a niekiedy wręcz obrazoburcze, teksty szybko zyskały wielu fanów. „Santa Calavera” to już piąty album studyjny zespołu z Bilbao i, co tu kryć, to po prostu świetny materiał! Krążek gwarantuje niemal 40 minut hardcore'owo-metalowej furii. Jest tu ściana dźwięku, ale i genialny, prowadzący nas przez cały album rytm i mięsiste riffy, przy których trudno stać spokojnie. ;) Zdecydowanie warto posłuchać!

Posłuchaj płyty na: spotify » oraz youtube »

Klip „Tú ya no eres él”:

Sonotones „El Juego Terminó”

Gatunek: rock / punk rock / hard rock

Ósma płyta zasłużonej madryckiej kapeli Sonotones, powstałej w 1998 r., to następczyni czadowej i dość entuzjastycznie przyjętej przez nas „No hay Futuro” z 2016 r. (zobacz tutaj »). Kapela nie obniżyła poprzeczki i wciąż pokazuje kawał konkretnego hard rockowo-punkowego grania.

Posłuchaj płyty na: spotify » oraz youtube »

Klip „Sin Palabras” »

Klip „El Juego Terminó”:

Flitter „Depredador”

Gatunek: hard rock / hardcore / metal

Mamy tu do nich sentyment nie tylko z powodu dobrych wspomnień związanych z ich rodzimym, bardzo urokliwym, miasteczkiem Lizarra (Estella) w Nawarze. Kapeli Flitter warto posłuchać przede wszystkim ze względu na muzykę: zdecydowany, ognisty hard rock z domieszką hardcore'u i metalu. Choć na scenie są od początków lat 90. to nie zatracili młodzieńczej energii. I te riffy! Polecamy. :)

Posłuchaj płyty na: spotify » oraz youtube »

Klip „Tienen Una Bala Para Ti”:

Gritando en Silencio „Material inflamable”

Gatunek: rock / hard rock / rock klasyczny

Czwarty krążek kapeli z Sewilli, o ugruntowanej już pozycji na hiszpańskim rynku muzycznym zapowiadał się na wielki powrót po czterech latach milczenia. I rzeczywiście, album zebrał bardzo dobre recenzje. Znajdziecie tu dużo rocka w różnych odmianach, opartego na gitarowych riffach i ciekawych melodiach - od klasycznego rocka po hard. Surowości dodaje charakterystyczny, chropowaty wokal Marcosa Moliny.

Posłuchaj płyty na: spotify » oraz youtube »

Klip „Sácame de aquí”:

Free City „Duelo”

Gatunek: punk / hardcore

Na swoim nowym wydawnictwie kapela z Valladolid całkiem nieźle sobie poczyna! Ich melodyjny punk / hardcore ma w sobie nie tylko wiele energii, ale i wciągających melodii. Przede wszystkim jednak brzmi tak, jak punk rock powinien: szczerze i z przytupem. W sam raz do poskakania z rana. ;)

Posłuchaj płyty na: spotify » oraz youtube »

Klip „Inmortales”:

Malonda „Desobediencia”

Gatunek: rock

Debiutancki album walenckiej kapeli Malonda to całkiem ciekawa propozycja dla słuchaczy rocka i gitarowych brzmień. Znajdziemy tu ciekawy wokal i wiele zgrabnych kawałków. Jest tu może nie odkrywczo, ale na pewno bardzo przyjemnie. Czekamy na więcej!

Posłuchaj płyty na: spotify » oraz youtube »

Klip „Vayas donde vayas”:

Whisky Caravan „La guerra contra el resto”

Gatunek: rock / pop rock

Madrycka formacja Whisky Caravan po sukcesie i intensywnej promocji krążka „Donde Ella Duerme” powraca z trzecim albumem w ciągu 5 lat. Obok charakterystycznych wokali (w których fani słyszą często echa Heroes del Silencio) i wypełnionych emocjami melodii na krążku posłuchacie również całkiem pokaźnej dawki rocka w średnich, a niekiedy nieco szybszych tempach.

Posłuchaj płyty na: spotify » oraz youtube »

Klip „La Guerra Contra el Resto”:

Ilegales „Rebelión”

Gatunek: rock / rock and roll / punk

Cztery dekady na scenie tej zasłużonej asturyjskiej formacji (powstałej w 1982 r.) przyniosły jej imponującą dyskografię, z której „Rebelión” to najnowsza propozycja. Świetna okazja by poznać cały dorobek tej ważnej kapeli.

Posłuchaj płyty na: spotify »

Klip „Si No Luchas Te Matas”:

INSTRUMENTAL / EXPERIMENTAL

Toundra „Vortex”

Gatunek: post rock / instrumentalny / rock metal progresywny

Mistrzowie hiszpańskiego instrumentalnego post rocka / metalu powracają już z piątym albumem studyjnym. Po nowym wyzwaniu jakim była praca przy rewelacyjnym projekcie Exquirla łączącym post rock z flamenco (zobacz tutaj »), nadszedł czas rzucenia się znów w nurty starej rzeki. Kolejna porcja muzycznych pejzaży udowadnia, że zespół jest w świetnej formie. Co ciekawe, „Vortex” to pierwszy ich album, którego tytuł nie stanowi liczba porządkowa (kolejne albumy zatytułowane były: „(I)”, „(II)”, „(III)” i „(IV)”). Jak wielką zmianę to oznacza? Sami oceńcie!

Posłuchaj płyty na: spotify » oraz youtube »

Klip „Cobra”:

Svuco „El Gran Mito de SanSaru”

Gatunek: stoner / metal / eksperymentalny / psychodeliczny

Grenadyjska formacja Svuco opublikowała na jesieni 2018 r. swój pierwszy pełnogrający album „El Gran Mito de SanSaru”, wieńcząc tym samym trylogię Epek dotyczących japońskiej mitologii. Na złożonej z 13 kompozycji płycie znalazły się utwory z poprzednich wydawnictw, dzięki czemu możecie zapoznać się z niemal całą muzyką tego ciekawego projektu. Sporo tu mięsistych stonerowych riffów, ale i duża doza eksperymentów i psychodelii.

Posłuchaj płyty na: spotify » oraz youtube »

Klip „Solo”:

Atavismo „ValdeInfierno” (EP)

Gatunek: rock / psychodelic / experimental

Pochodzący z andaluzyjskiego Algeciras Atavismo to kapela, która już od kilku lat przebija się do świadomości słuchaczy gatunku kolejnymi małymi wydawnictwami (choć z uwagi na długość utworów, całkiem pokaźnymi). Atavismo to projekt mocno eksperymentalny i psychodeliczny. Jeśli ktoś lubi takie właśnie klimaty, z pewnością go ta Epka zainteresuje.

Posłuchaj płyty na: spotify » oraz youtube »

Posłuchaj Epki: