f
Muzzaica - hiszpański rock & metal
Polski  | Español

Podsumowanie roku 2016 na Muzzaice: najlepsze płyty


Rok 2016 fatalnym dla muzyki? Bzdury! Przynajmniej dla hiszpańskiego rocka i metalu, był to okres bardzo dobry, biorąc pod uwagę ilość ciekawych wydawnictw w najróżniejszych odmianach rocka i metalu, chwytliwych singli czy intrygujących teledysków. Z polskiej perspektywy miniony rok był również niezwykle udany koncertowo. Do naszego pięknęgo kraju zawitała bodaj rekordowa liczba muzzaicznych kapel m.in. legendarna Brujeria », Max & Iggor Cavalera w ramach trasy „Return to Roots” », słynny duet Rodrigo y Gabriela », Meksykanie Molotov » (Woodstock 2016) oraz aż trzykrotnie – Che Sudaka ». Ukazało się także długowyczekiwane DVD Ska-P » z rewelacyjnego występu na Przystanku Woodstock 2014. O tym wszystkim staraliśmy się Was, w miarę możliwości, informować. A teraz czas na nasze podsumowanie najlepszych hiszpańskich płyt.

Wiecie ile albumów pojawiło się w ubiegłym roku na Muzzaice? Aż ponad 60! Ich wysoki poziom i różnorodność stylistyczna utrudniły nam wskazanie naszych faworytów. Miejcie więc na uwadze, że właściwie wszystkie krążki, które się pojawiły na naszej stronie mają naszą rekomendację, zwłaszcza dla fanów danego gatunku. W ramach podsumowania postaraliśmy się jednak wybrać te, których przesłuchanie uważam za absolutną konieczność dla fana gitarowych brzmień z Hiszpanii i nie tylko ;)


KLASYCZNY ROCK

HEAVY METAL

NASZ NR.1!

„Edgar Allan Poe: Legado de una tragedia III”

Gatunek: rock opera / heavy metal / metal symfoniczny

Po kilkunastu latach intensywnej pracy światło dzienne ujrzała właśnie ostania z trzech części niezwykłego, monumentalnego dzieła – opery rockowej inspirowanej życiem i twórczością Edgara Allana Poego zatytułowanej „Legado de una tragedia” (pl. Dziedzictwo pewnej tragedii). Jest to trylogia autorstwa Joaquína Padilli, który sam ułożył teksty i skomponował muzykę na wszystkie 3 albumy, a do ich nagrania wybrał i zaprosił prawdziwą śmietankę...

czytaj dalej & posłuchaj

LEO JIMÉNEZ „La Factoría del Contraste”

Gatunek: heavy metal / trash metal / experimental

Po ponad trzech latach od swojej pierwszej solowej płyty „Animal Solitario” (Warner Music, 2013) Leo Jiménez znany również jako La Bestia wraca w świetnej formie [...] Można powiedzieć, że zawartość płyty „La Factoría del Contraste” (Fabryka Kontrastów) świetnie odpowiada jej tytułowi. Mimo że większość krążka stanowią ciężkie utwory z potężnymi metalowymi riffami to nie zabrakło tu miejsca dla spokojnych ballad, a nawet koweru Shakiry!

czytaj dalej & posłuchaj

SARATOGA „Morir en el Bien, vivir en el Mal”

Gatunek: heavy metal / power metal

Jeden z najważniejszych hiszpańskich zespołów heavy/power metalowych powraca z nową płytą i to w najlepszym z możliwych obecnie składów. Tego nie można przegapić! :) „Morir en el Bien, vivir en el Mal” Saratogi zawiera 12 mocnych i melodyjnych kawałków z porządną dawką perkusji (tu genialny Dani Pérez) i soczystych gitarowych riffów (Jero Ramirez). Z tzw. złotego składu brakuje jedynie wokalisty, Leo Jiméneza...

czytaj dalej & posłuchaj

ROCK METAL ALTERNATYWNY

APHONNIC „Indomables”

Gatunek: rock metal alternatywny / hardcore / post hardcore

Piąty album galicyjskiej formacji Aphonnic to propozycja na światowym poziomie. Propozycja, której wprost nie wypada przegapić. Jest moc, są melodie i powiew świeżego powietrza.
Kiedy tylko opublikowali „Ombligos” – pierwszy klip zwiastujący płytę „Indomables” – wieść o tym wraz z linkami do youtube’a z miejsca pojawiła się na profilach w mediach społecznościowych wszystkich branżowych portali.

czytaj dalej & posłuchaj

DESAKATO
„Teoría del Fuego”

Gatunek: rock / punk / hardcore

Po świetnie przyjętym albumie „Buen Viaje” z 2014 r. asturyjska formacja powraca z piątym albumem studyjnym w karierze. Jest tu czego posłuchać! Desakato poznałam kilka lat temu dzięki ich hitowi „Cada vez”, w którym rock z punkowo-hardcore’owym zacięciem smacznie połączyli z brzmieniem asturyjskich dud (gaita). Dudy poszły w kąt, lecz Desakato z płyty na płytę poczyna sobie coraz śmielej...

czytaj dalej & posłuchaj

FOLK METAL / ROCK

CRONÓMETROBUDÚ „Esperanto”

Gatunek: folk metal / rock metal alternatywny

Cronómetrobudú, jeden z najbardziej oryginalnych hiszpańskich zespołów, wydał szóstą w karierze płytę, zatytułowaną „Esperanto”. To krążek, na którym znajdziesz wszystkiego po trochu: rock, hard rock, metal, flamenco, celtycki folk metal, metal industrialny, elektroniczny a nawet muzykę orientalną! Do tego album wieńczy kower słynnego meksykańskiej pieśni Mariachi „Cielito Lindo”...

czytaj dalej & posłuchaj

TAIFA „Embrujo”

Gatunek: rock andaluzyjski / folk metal / rock metal progresywny

W tym tygodniu swoją premierę ma krążek „Embrujo” (hiszp. urok), czwarty w dorobku pochodzącej z Majorki grupy Taifa. Zarówno zespół, jak i album są iście magiczne, dlatego warto im się bliżej przyjrzeć, a przede wszystkim – posłuchać! W czym tkwi wyjątkowość Taify? Jak podpowiada nam już sama nazwa kapeli, muzycy w swojej twórczości garściami czerpią z własnych korzeni tj. z kultury Al-Andalus i Maghrebu.

czytaj dalej & posłuchaj

FUSION ROCK

LA PULQUERÍA
„Lobo de Bar”

Gatunek: fusion / meksykański folk / ska / punk / hard rock

„Lobo de Bar” (Wilk barowy) to płyta równie zróżnicowana i zwariowana, jak Pulqueríi definicja własnej muzyki czyli „hard-mariachi-tropikalno-punkowo-plażowo-latynosko-bałkańsko-imprezowa”. Powinna ona trafić w gusta zarówno wielbicieli ska czy fusion, jak i tych, którzy doceniają głębsze przesłanie, eksperymenty i międzygatunkowe mariaże z muzyką latino...

czytaj dalej & posłuchaj

MAFALDA „La Última Vez Que Te Escucho”

Gatunek: reggae / reggaecore / hardcore

Mafalda to nie tylko bohaterka słynnej argentyńskiej serii komiksów, to także walencka kapela rockowo-eksperymentalna, która w Hiszpanii zdobywa coraz więcej fanów. Wydała ona właśnie nową płytę i teledysk, czas więc żebyście ją poznali i Wy! [...] Swoją zwariowaną, eksperymentalną twórczość formacja opisuje jako „reggaecore” lub też mieszanka takich gatunków jak: reggae, rock, hardcore i metal.

czytaj dalej & posłuchaj

LA RAÍZ
„Entre poetas y presos”

Gatunek: rock / rap / reggae / ska / latino

Sympatykom ciekawych kombinacji dźwięków polecamy najnowszy album kapeli La Raíz. „Entre poetas y presos” (Pomiędzy poetami i więźniami) ukazał się raptem kilka dni temu, a już osiągnął prawie 100 tys. wyświetleń na youtubie. Zawiera 12 kawałków, łączących rock, rap, reggae, ska i latynoskie rytmy. Zespół La Raíz pochodzi z walenckiej Gandii, a ich początki sięgają 2003 r.

czytaj dalej & posłuchaj

WYRÓŻNIENIA - RÓŻNE