f
Muzzaica - hiszpański rock & metal
Polski  | Español

Podsumowanie roku 2020: najciekawsze hiszpańskie płyty rockowe i metalowe


Jaki był 2020 rok wszyscy wiedzą. Wielu chciałoby o nim zapomnieć, inni potrafili znaleźć w nim czas na różnego typu pasje, na które do tej pory go brakowało. Być może dla wielu z Was był to czas także muzycznych odkryć. Proponuję Wam dorzucić do nich także te z dziedziny hiszpanskiego rocka i metalu. Przed Wami podsumowanie najlepszych naszym zdaniem płyt 2021 w Hiszpanii.

Dla muzyków i całej branży muzycznej i eventowej rok 2020 był niezwykle trudny. Pandemiczne ograniczenia jeśli chodzi o organizację koncertów (długotrwały zakaz i późniejsze mocne ograniczenia w ilości osób) odbiły się na zarobkach większości kapel i osób z branży. Protesty i żądania wsparcia dla sektora, czyli tzw. "alerta roja", objęły we wrześniu cały kraj. Wiele zespołów było zmuszonych w 2020 do przesunięcia daty premiery swoich nowych krążków i do pogodzenia się z brakiem możliwości ich promowania na koncertach. Nie oznacza to jednak, że nie było wartościowych premier płytowych. Przeciwnie! Na rynku pojawiło się całkiem sporo świetnych krążków, o których mogliście dowiedzieć się także z naszej strony. Zapraszam do lektury podsumowania oraz odsłuchania najlepszych i najciekawszych hiszpańskich płyt rockowo-metalowych. U dołu strony znajdziecie też naszą specjalną playlistę Spotify.Wyjątkowe oblicza metalu

PŁYTA ROKU

Fausto Taranto „La Reina de las Fatigas” (2020)

Gatunek: metal alternatywny / flamenco / folk metal

Trzeci album w dorobku Fasto Taranto, bodaj najoryginalniejszej kapeli w Hiszpanii, miał być swego rodzaju testem. Po spektakularnych dwóch pierwszych płytach, z kapeli odszedł jeden z jej założycieli, Paco Luque, gitarzysta od lat związany ze sceną flamenco-metalową, znany także z Hora Zulu. To, jak zespół poradzi sobie w nowej sytuacji było wielką niewiadomą. Pierwsze recenzje albumu ze strony fanów i mediów okazały się jak najbardziej pozytywne. Płyta zadebiutowała aż na 24 miejscu list sprzedaży w Hiszpanii, co dla cięższych brzmień stanowi tam bardzo dobry wynik. Najwyższy czas, abyśmy albumu posłuchali i my!

czytaj dalej & posłuchaj

PŁYTA ROKU

Somas Cure „La Colmena”

Gatunek: metal / metalcore / melodic death

Mija 10 lat, a zespół Somas Cure wprost na moich oczach z młodych obiecujących przeistoczył się wręcz w instytucję, jeśli chodzi o hiszpański metal. Kolejnymi wspaniałymi kawałkami i albumami, na których demonstrowali swoją coraz większą dojrzałość i rezultaty ciężkiej pracy stopniowo zdobywali moje serce. Po wspaniałych „Mitos” (2015) i „Éter” (2017) przyszedł czas na kolejny album i krok w rozwoju kapeli z podmadryckiego Móstoles. Aż trudno uwierzyć, że „La Colmena” (pl. Ul) to już ich piąty album.

Jakie jest nowe dzieło Somas Cure? Jak zawsze pełne pięknych pejzaży, skrajnych, słodko-gorzkich emocji i metalowej mocy.

czytaj dalej & posłuchaj

Melodie ostre jak brzytwa

Rock na różne sposoby

Na folkowo

Nostalgiczne albumy koncertowe

Nie przegap też

Sínkope „Por Pensar Le Dio Al Hombre”

Gatunek: rock urbano / rock / hard rock

To już czternasta płyta Sínkope, a o zadyszce absolutnie nie ma tu mowy. Kapela z Estremadury udowadnia, że z trójką z przodu (stażu na scenie) można wciąż tworzyć wspaniałe kawałki. Na płycie znajdziecie sporo konkretnego rocka, z zachowaniem idealnego balansu między mocnym uderzeniem a chwytliwymi melodiami, efektownie wyśpiewanymi ciekawym chropowatym wokalem. Tytułowy „Por Pensar Le Dio Al Hombre” to świetna wizytówka tej płyty, na której nie zabrakło też ballad, w tym niesamowitego utworu „Cuestión De Tiempo”. Godzina spędzona z albumem z pewnością, nie będzie czasem straconym.

posłuchaj płyty

Habitar La Mar
„Comedia Yoica”

Gatunek: noise rock / post hardcore / grunge / punk

Po szybko wydanych dwóch Epkach „La deriva” i „Realismo Histérico” (2019) kapela Habitar La Mar postanowiła narobić jeszcze więcej hałasu. I to dosłownie! „Comedia Yoica” to kolejny album spod znaku mrocznych, surowych brzmień, nawiązujących do klimatów lat 90., jak noise rock czy brudny garażowy punk. Jednocześnie płyta eksploruje nowe tereny, a wokalista, Kantz (którego głosu jestem fanką), odkrywa kolejne rejestry w swoim niewyczerpanycm arsenale możliwości głosowych. Album krótki i zjawiskowy, to już dla nich norma.

posłuchaj płyty

Bolu2 Death
„Rigor Samsa”

Gatunek: metalcore / electro metal / flamencocore

Wypuszczona w grudniu Epka „Rigor Samsa” zbiera nagrane i publikowane w sieci podczas całego roku utwory zespołu. Kapela znana z mieszanki gatunków, inpiracji czy języków (hiszpański + angielski) i tym razem pokazała swój charakterystyczny styl publikując 4 autorskie kawałki w stylu przebojowego elekto metalcore'u, a także sięgając do swoich andaluzyjskich korzeni za sprawą coveru Rosalíi „Pienso En Tu Mirá”. Zespół już wcześniej romansował z flamenco, nic więc dziwnego, że cover światowej sławy artystki flamenco popu wyszedł im spektakularnie (zobacz tutaj »).

posłuchaj płyty

Aphonnic „La Reina”

Gatunek: post hardcore / metalcore / nu metal

Galisyjska formacja Aphonnic wypuściła swój szósty w karierze album zatytułowany „La Reina”(Królowa). Jest to następca krążków „Indomables” (2016) i „Héroes” (2013), na których kapela z obecnie piętnastoletnim stażem wypracowała swój charakterystyczny styl i wskoczyła na nowy poziom.

Obracająca się w klimatach melodyjnego metalu, metalcore’u i post hardcore’u grupa z Vigo łączy moc ciężkich gitar z melodyjnymi wokalami i refrenami.

czytaj dalej & posłuchaj

Ànteros „.​.​.​y en paz la oscuridad”

Gatunek: post metal / post hardcore / post rock

Kataloński zespół Ànteros to autor jednego z najlepiej ocenianych albumów hiszpańskiego undergroundu w 2020 roku. „.​.​.​y en paz la oscuridad” spodoba się fanom skomplikowanych muzycznych łamigłówek spod znaku post metalu i hardcore'u czy też rocka i metalu progresywnego. Sporo tu mroku i krzyku, ale nie zabrakło też i melodii (m.in. w utworach „Espectros” i „Cenizas”) oraz nostalgicznych fragmentów instrumentalnych.

posłuchaj płyty

Warto posłuchać

Posłuchaj fragmentów wszystkich płyt na naszej playliście Spotify:

Zobacz też: