f
Muzzaica - hiszpański rock & metal
Polski  | Español

Liher „Hemen herensugeak daude” (2020)


obraz

Opublikowany rok temu „Hemen herensugeak daude” („Tutaj są smoki”) to trzeci album studyjny w karierze baskijskiego zespołu Liher. Kwartet z San Sebastian to z pewnością jeden z najciekawszych młodych zespołów tego regionu. Jak poradzili sobie na najnowszym dziele?

Kapela Liher powstała w 2015 r. z inicjatywy wokalistki i gitarzystki Lide Hernando, do której dołączyli Iñigo Etxarri (gitara, chórki), Joshka Natke (bas, chórki) i Ander Berzosa (perkusja). Ich debiutancki longplay „Hauts” ukazał się w 2016 r., a kolejny „Tenpluak Erre” dwa lata później. Ich styl ewoluował od dość spokojnego indie blues folk rocka po coraz cięższe klimaty hardrockowo-stonerowe. Ze swoim materiałem zaczęli koncertować po Kraju Basków, Hiszpanii, a nawet dotarli do kilku innych krajów europejskich.

Album „Hemen herensugeak daude” to kolejny krok gruntujący ich styl. Zawiera on bowiem aż 14 kawałków w klimatach energetycznego hard rocka, ze wpływami stonera, bluesa, soulu czy rocka klasycznego. Wisienką na torcie jest tu ostry jak brzytwa, wysoki wokal wokalistki, wspaniale komponujący się z muzyką i nadający jej wyjątkowej melodyjności i przebojowości. Na krążku nie brakuje jednak też łagodniejszych, balladowych fragmentów, przy których można poddać się spokojnej refleksji. Każdy kawałek idealnie znajduje swoje miejsce i sprawia, że słuchanie płyty to czysta przyjemność.

obraz

O czym śpiewa grupa? „Hemen herensugeak daude” to album koncepcyjny, który stawia w centrum kobiety. Opowiada historię bohaterki, która dorasta, doświadcza miłości, samotności, przemocy, zemsty i kary. Ponieważ znajomość baskijskiego nie jest zbyt powszechna, z pomocą słuchaczom przychodzi sam zespół, na którego stronie internetowej można znaleźć teksty utworów i ich tłumaczenia na hiszpański i angielski.

„Hemen herensugeak daude” to z pewnością nie tylko jedna z najlepszych płyt 2020 z Kraju Basków, ale i całej Hiszpanii. Całe pokłady energii, poruszający koncept i zjawiskowy wokal czynią z niego prawdziwą perełkę. Ja sama jestem nim wprost oczarowana, więc gorąco polecam!

Zobacz teledysk “Zulo bat gehiago”:

Posłuchaj płyty poniżej lub na Spotify

Linki zewnętrzne:

Zobacz też:


Polecamy

KOMENTARZE