f
Muzzaica - hiszpański rock & metal
Polski  | Español

Nowości jesieni 2016: rock metal alternatywny. Medina Azahara, Su Ta Gar, Sinaia, EON i inni


Tegoroczna jesień obfitowała w udane wydawnictwa płytowe. Przed Wami pierwsza część podsumowania najciekawszych albumów końcówki 2016 r., które do tej pory jeszcze nie znalazły się na naszej stronie. Znajdziecie tu przede wszystkim zespoły związane z cięższym lub progresywnym rockiem oraz metalem i metalem alternatywnym.

Uwaga! Podsumowanie nie obejmuje jesiennych krążków, o których już pisaliśmy, wydanych przez zespoły: Brujeria », Taifa », De La Tierra », InMune », Jardín de la Croix », Sôber », Eldorado », Aphonnic », Cronómetrobudú », Eldorado » ani też ostatniej części metalowej opery „Edgar Allan Poe: Legado de una tragedia” » (kliknij na linki, aby posłuchać i dowiedzieć się więcej!)

Mocno andaluzyjska MEDINA AZAHARA „Paraíso Prohibido”

obraz

Gatunek: rock andaluzyjski / flamenco / rock progresywny / heavy metal

Po równo dwóch latach od poprzedniego albumu, „Las Puertas del Cielo” ikona rocka andaluzyjskiego powraca ze świeżym i do tego znakomitym materiałem. Znajdziecie tu nie tylko tradycyjne dla zespołu brzmienia progresywne połączone z flamenco, ale również dużo cięższych, przebojowych kawałków o wyrazistych riffach, jak singlowe „Ven Junto a Mi”, albo „Vive la Vida Cantando”.

Posłuchaj płyty na: spotify » oraz youtube »

Lyric video „Ven Junto a Mi”:

Niebanalna SINAIA „Presente”

obraz

Gatunek: rock metal alternatywny / hardcore punk

Druga płyta w dorobku hiszpańskiego zespołu Sinaia urzekła mnie od pierwszych dźwięków i trzymała w napięciu do samego końca. Niebanalna mieszanka stylów i gatunków - od rocka i metalu alternatywnego po punkowo-hardcore'owe brzmienia - sprawia, że tą płytą trudno szybko się znudzić. Poza tym do gustu przypadła mi barwa głosu wokalisty, który potrafi zarówno porządnie krzyknąć, jak i wyśpiewać chwytające za serce melodie, idealnie wpasowując się przy tym w takt i nastrój muzyki.

Posłuchaj płyty na: spotify », bandcamp » oraz youtube »

Kower przeboju kapeli Vetusta Morla „Valiente”:

Balladowy SU TA GAR „Maitasunari Pasioa”

obraz

Gatunek: rock / metal ballad

Jedenasty album studyjny w dorobku zasłużonej dla rocka w euskara grupy to propozycja odsłaniająca łagodniejsze oblicze zespołu. W odróżnieniu od swojej poprzedniczki, metalowej i wybuchowej płyty „Bizirik Gaude” z 2013 r., płytę „Maitasunari Pasioa” tworzą utwory w spokojnych, balladowych klimatach oraz proste rockowe kawałki. Najciekawszym i zarazem najmocniejszym kawałkiem jest tu bodaj „Ezer pasiorik gabe” ».

Posłuchaj płyty na: spotify » oraz youtube »

Klip „Bazoaz”:

Alternatywny EL FANTÁSTICO HOMBRE BALA „Al Despertar”

obraz

Gatunek: rock alternatywny

Ikona hiszpańskiego grunge’u wydała swój pierwszy album po reaktywacji w 2012 roku. Naturalnie jest to krążek mocno oddalony od pierwotnego stylu zespołu – nie mogło być inaczej skoro od wydania poprzedniego krążka „Estigmas” minęło 20 lat – cała epoka w muzyce. Siłą rzeczy, aby nie zderzyć się z własnymi oczekiwaniami, na album patrzyłam wręcz jak na debiut, lub po prostu kolejny nowy projekt niezmordowanego wokalisty Mortiego. I tak otrzymujemy rockowy (a czasem wpadający w melodyjny metal alternatywny) album na poziomie, na którym nie brakuje ciekawych muzycznych eksperymentów.

Posłuchaj płyty na: Spotify »
Więcej o kapeli: Zespoły | Fantástico Hombre Bala »

Klip „Al Despertar”:

Mroczny EON „Médula”

obraz

Gatunek: metal alternatywny

Druga płyta madryckiego zespołu Eon to połączenie metalu melodyjnego z ciężkim i mrocznym o nieco gotyckich akcentach. Wokale, w których growl miesza się ze śpiewem, gładko wkomponowują się w pełną smaczków i ciekawej instrumentalistyki muzykę. Dopracowane brzmienie sprawia, że pomimo ciężaru gatunkowego albumu świetnie nadaje się on na spokojny jesienno-zimowy wieczór.

Posłuchaj płyty na: youtube »

Klip „Soma”:

Sludge'owa NEILA „Tronos Ardiendo”

Gatunek: metal / doom / post-metal / sludge

Na koniec wspomnę jeszcze o wydawnictwie baskijskiej grupy Neila. Jest to niezależny zespół z Bilbao o sporym muzycznym stażu i kilku krążkach na koncie. Ich „Tronos Ardiendo” to sześć utworów w klimatach sludge i doom metalu, które powinny przypaść do gustu wielbicielom tego typu brzmień. Już do teraz płyta została wyróżniona przez wiele mediów muzycznych w ich podsumowaniach 2016 roku.

Posłuchaj płyty: