f
Muzzaica - hiszpański rock & metal
Polski  | Español

Viva Belgrado publikuje album „Bellavista”. Poznaj kapelę z Kordoby


Zespół Viva Belgrado odkryłam dość niedawno za sprawą interesującej rozmowy na żywo na Instagramie. Okazało się, że członkowie zespołu nie tylko ciekawie się wypowiadają, ale też nietuzinkowo grają, a wiosną tego roku wydali swoją nową płytę.

obraz

Viva Belgrado to zespół z Kordoby, który ma na koncie trzy albumy studyjne. Najnowszy „Bellavista” (2020) ukazał się cztery lata po wydaniu płyty “Ulises” (2016) i sześć po debiucie „Flores, Carne” (2014). Ich muzyka to koktajl emocji: screamo, emo, post rock, post hardcore, a niekiedy grunge’u oraz indie. Na płycie „Bellavista” zespół okazał się jednak gotowym na eksperymenty. Znalazło się na niej miejsce dla tak nietypowej piosenki jak „Más Triste Que Shinji Ikari” – popowej, jakby w stylu lo-fi chill hop. Piosenka, pomyślana jako chwila oddechu na płycie, została zresztą wybrana na jej zwiastun, przez co wzbudziła sporo kontrowersji wśród fanów. Wśród nowości szczególnie do gustu przypadła mi wstawka gitary flamenco w piosence „Un Collar”.

„Bellavista” to przede wszystkim album intymny, pełen szczerych tekstów. Malownicze pejzaże dźwiękowe i wykrzyczane słowa brzmią niczym recytowane poematy. Mimo tego, są one pozbawione patosu i zakropione raczej nieco gorzkim humorem. Krzyk, wściekłość, rozczarowanie, nihilizm – cała skala emocji, które towarzyszom nam czasem w różnych codziennych zdarzeniach czy relacjach. Jeśli chcielibyście zagłębić się w teksty zespołu, na ich bandcampie znajdziecie je wraz z tłumaczeniem na angielski.

„Bellavista” to album, który szczerze polecam wielbicielom tego typu dźwięków. Jego jakość i zróżnicowanie sprawia, że zbiera świetne recenzje, także poza Hiszpanią. Zespół bowiem stara się promować swoją muzykę również na świecie; koncertował m.in. w Wielkiej Brytanii, Japonii czy Meksyku. Być może ktoś z was miał już okazję usłyszeć ich na żywo, bo w grali w Polsce kilkukrotnie (m.in. w Warszawie i we Wrocławiu). Liczę, że jeszcze do nas wrócą!

Klip „Bellavista”

Klip „Más Triste Que Shinji Ikari”

Posłuchaj płyty:

Linki zewnętrzne: