Mägo de Oz
Czarnoksiężnicy z krainy folk metalu

Lokalizacja | Madryt, Hiszpania |
Rok powstania | 1988 |
Status | aktywny |
Obecny skład | |
Główny wokal | Zeta |
Kobiece wokale | Patricia Tapia |
Gitara prowadząca | Carlitos |
Gitara rytmiczna, akustyczna, chórki | Frank |
Bas | Fernando Mainer |
Perkusja, chórki | Txus di Fellatio |
Skrzypce | Mohamed |
Klawisze, akordeon | Javi Diez |
Flet, dudy (gaita) | Josema Pizarro |
Gatunek | folk metal / power metal / celtycki metal |
Ocena | 9/10 |
O zespole
Mägo de Oz to jeden z najbardziej znanych hiszpańskich zespołów rockowych i metalowych. Swoją muzyką podbił serca fanów celtyckiego folk i power metalu w Hiszpanii, Ameryce Łacińskiej i wielu innych miejscach na świecie. Na koncie mają kilkanaście albumów studyjnych oraz wiele kompilacji i teledysków. W 2008 r. zespół otrzymał diamentową płytę za sprzedanie ponad miliona krążków w samej Hiszpanii. Szacuje się, że do tej spory sprzedali już ponad 2 miliony płyt w swoim kraju oraz Iberoameryce.
Nazwa zespołu została zainspirowana ekranizacją książki „Czarnoksiężnik z Krainy Oz”. Jak tłumaczył Txus di Fellatio, lider zespołu, kompozytor większości jego utworów, a także jedyny z założycieli, który do dziś pozostał w składzie: „tak jak w tym filmie, życie to droga z żółtych płytek, po której wędrujemy w towarzystwie innych ludzi, w poszukiwaniu naszych marzeń”. Zapraszam na wędrówkę z zespołem!
Biografia
Początki
Zespół Mägo de Oz powstał w 1988 roku jako kwartet. Początkowo z resztą nie nazywali się Mägo tylko Transilvannia, czym chcieli uhonorować swoich idoli, Iron Maiden. Szybko jednak zmienili nazwę i tak już pozostało.
Pierwsze lata ich działalności to okres kiedy formował się styl zespołu i jego skład, w którym miały wtedy miejsce liczne zmiany. Początkowo zespół grał muzykę zbliżoną bardziej do heavy metalu. W 1992 r. Txus poprosił dawnego kolegę o ksywce „Mohamed”, o nagranie partii skrzypiec do kawałka „El Tango del donante”. Ostatecznie dołączył on do zespołu na stałe i jest w nim do dziś.
Po kilku demach, w 1994 r. Mägo nagrało swój debiut „Mägo de Oz”. Była to jedyna płyta z wokalistą Juanmą – wkrótce opuścił on zespół. W 1996 r. jego miejsce zajął José Andrëa, z którym to kapela święciła potem największe triumfy. W tym samym roku zespół nagrał „Jesús de Chamberí”, a następnie kolejne albumy z tą samą formacją, w tym inspirowany Don Kichotem „La leyenda de la Mancha” (1998) z hitem „Molinos de viento” (Wiatraki), który otworzył im drogę do sukcesu.
Czasy największej sławy: „Finisterra” i trylogia „Gaia”
Początek nowego tysiąclecia był dla Mägo de Oz okresem przełomowym. W 2000 r. ukazała się „Finisterra”, dwupłytowy album koncepcyjny, opowiadający o społeczeństwie przyszłości, roku 2199. Zawierał on takie przeboje jak „Fiesta Pagana” (Pogańskie Święto) czy „La danza del fuego” (Taniec Ognia). W stosunku do poprzednich płyt brzmienie tego albumu wzbogaciły dźwięki klawiszy, akordeonu i fletów, na których zagrali dwaj nowi muzycy w składzie – „Kiskilla” oraz Fernando Ponce.
Ich sława wśród fanów oraz w hiszpańskich i latynoamerykańskich mediach wzrosła jeszcze bardziej po wydaniu pierwszego wydawnictwa z trylogii „Gaia” (2003). Ten album koncepcyjny opowiada jak Alma Echegaray (która w 2002 r. w Atlancie zginęła skazana na krzesło elektryczne) zmartwychwstaje i opowiada gubernatorowi stanu Georgia historię z czasów hiszpańskiej konkwisty. W 1520 r. młoda aztecka dziewczyna Azaak nawiązuje romans z Hiszpanem, Pedro de Alcázarem. Historia ta jest dla kapeli pretekstem do rozważań na temat konkwisty, wolności, natury. To z niej pochodzą hity jak „La costa del silencio” (Wybrzeże Ciszy) czy „La rosa de los vientos” (Róża Wiatrów).

Równie gorąco przyjęte zostały kolejne albumy, dwupłytowe: „Gaia II: La Voz Dormida” (2005) oraz „Gaia III: Atlantia” (2010). „Gaia II” to płyta uważana za dużo bardziej mroczną, symfoniczną, zahaczającą wręcz o gotyk. Teksty tej opery rockowej dotyczą w dużej mierze religii; polemiki wywołała zawarta tam również krytyka Kościoła katolickiego. Najbardziej znanym utworem z tej płyty jest singlowy „La Posada de los Muertos” (Karczma Umarłych).
„Atlantia”, trzecia część trylogii, składa się z 16 utworów, o jeszcze bardziej mrocznym brzmieniu, pełnym ciężkich gitar i orkiestry. Singlowe utwory to m.in. „Que el viento sople a tu favor” (Miej zawsze z wiatrem) i gitarowy „Vodka and roll”.
Nowa formacja, nowe czasy
Trasa promująca album „Gaia III: Atlantia” okazała się ostatnią z wieloletnim wokalistą grupy José Andrëą. Pod koniec 2011 roku ogłosił on swoje odejście, co ostatecznie nastąpiło po pożegnalnej trasie po Hiszpanii i Ameryce Łacińskiej. W kwietniu 2012 roku dołączyli do niego klawiszowiec Peri i basista Kiskilla. Wszyscy trzej weszli w skład nowego zespołu José Andrëi, Uróboros. Tymczasem nowy wokalista Mägo został wyłoniony w drodze castingu, a został nim Javier "Zeta" Domínguez, nauczyciel śpiewu.
W listopadzie 2012 r. wyszła pierwsza płyta w nowym składzie zatytułowana „Hechizos, pócimas y brujería”, której towarzyszyła obszerna trasa koncertowa po krajach hiszpańskojęzycznych w 2013 r. Zespół opublikował również teledyski do kawałków „Xanandra” oraz „H2Oz” oraz koncertowy klip „El Libro de las Sombras” (Księga Cieni) z występu w Meksyku. Rok 2013 był dla Mägo de Oz wyjątkowo pracowity, zespół aktywnie świętował swoje 25-lecie, a także wydał „Celtic Land” oraz „Celtic Land of Oz” – podwójny album z największymi przebojami grupy – po hiszpańsku, a także w wersjach anglojęzycznych, śpiewanych również przez zagraniczne zespoły, jak np. Primal Fear, Kospiklaani, Elvenking czy To Die For. Promował go teledysk „Fiesta Pagana 2.0” (więcej przeczytasz: tutaj »). Wersja anglojęzyczna płyty weszła do regularnej sprzedaży w wielu krajach Europy i świata, w tym w Polsce.
Ostatnim albumem studyjnym z nowym materiałem jest „Ilussia”, kolejny w dorobku zespołu album koncepcyjny. Płyta opowiada o przeklętym, opuszczonym cyrku, leżącym gdzieś głęboko w lesie. Promowały ją klipy „Cadaveria” oraz „Vuela Alto” (Leć wysoko). Natomiast w listopadzie 2015 r. ukazała się „Finisterra Opera Rock”, czyli płyta „Finisterra” nagrana na nowo, z nowym wokalistą i aranżacjami oraz mnóstwem zaproszonych gości. W ten sposób zespół chce uczcić jej 15-lecie.
Członkowie zespołu (chronologia):
Na przestrzeni niemal 30 lat działalności skład zespołu ulegał wielu zmianom, był również wielokrotnie poszerzany i liczy obecnie aż 9 członków.

Źródło: en.wikipedia.org/wiki/Mägo_de_Oz
Dyskografia
Albumy studyjne
- Mägo de Oz (1994)
- Jesús de Chamberí (1996)
- Mägo de Oz (La Bruja) (1997)
- La Leyenda de la Mancha (1998)
- Finisterra (2000)
- Gaia (2003)
- Belfast (2004)
- Gaia II: La Voz Dormida (2005)
- La Ciudad de los Árboles (2007)
- Gaia III: Atlantia (2010)
- Gaia: Epílogo (2010)
- Hechizos, pócimas y brujería (2012)
- Ilussia (2014)
- Finisterra Opera Rock (2015)
Albumy koncertowe
- Fölktergeist (2002)
- Madrid - Las Ventas (2005)
- A Costa da Morte (2007)
- Barakaldo D.F. (2008)
Kompilacje
- Grandes (2003)
- The Best Oz: 1988-2006 (2006)
- Rock N' Oz (2006)
- Rarezas (2006)
- Grandes Éxitos (2007)
- Love and Oz (2011)
- Celtic Land (2013)
Single wraz z teledyskami
- Feliz Navidad ¡¡Cabrones!! (1998)
- Resacosix en Hispania (1999)
- Fiesta pagana (2000) teledysk »
- El que quiera entender que entienda (2000)
- La danza del fuego (2001)
- Molinos de viento (2002) teledysk tu » lub tutaj »
- La costa del silencio (2003) teledysk »
- El atrapasueños (2003)
- La rosa de los vientos (2004) teledysk »
- Somewhere over the rainbow (2004)
- La posada de los muertos (2005) teledysk »
- Hoy toca ser feliz (2006) teledysk »
- Diabulus in musica (2006) teledysk »
- Y ahora voy a salir (Ranxeira) (2007) teledysk »
- Deja de llorar (y vuélvete a levantar) (2008) teledysk »
- Puedes contar conmigo (2008) teledysk »
- Que el viento sople a tu favor (2010) teledysk »
- Vodka 'n' roll (2010) teledysk »
- Siempre (Adiós Dulcinea Pt II) (2010) teledysk »
- Pensando en Tí (2011) teledysk »
- Xanandra (2012) teledysk »
- H2Oz (2012) teledysk »
- Fiesta pagana 2.0 (2013) teledysk »
- Cadaveria (2014) teledysk »
- Vuela Alto (2015) teledysk »
- La danza del fuego (2015) teledysk »
Pozostałe teledyski
- Hasta Que Tu Muerte Nos Separe teledysk »
- T'Esnucaré Contra'l Bidé (Versión 97) teledysk »
- La moza asturiana (Maritornes, versión acústica) teledysk »
- El Libro de las Sombras teledysk »
- Pagan Party teledysk »
Linki zewnętrzne
- Strona oficjalna magodeoz.com
- Facebook @magodeozoficial
- Twitter @MagoOficial2014
- Oficjalny kanał youtube Mägo de Oz @atlantiagaia