f
Muzzaica - hiszpański rock & metal
Polski  | Español
Autor: J.K. Data: 20.03.2022 

Bunbury ogłasza pożegnalną trasę koncertową. Komunikat artysty


obraz

Enrique Bunbury to z pewnością jedna z najważniejszych postaci nie tylko hiszpańskiego rocka, ale i hiszpańskiej muzyki w ogóle. Wraz z Héroes del Silencio podbił Europę i świat w początkach lat 90., a następnie z sukcesami kontynuował karierę solową. 35 lat koncertowania nie pozostało bez wpływu na artystę. Dlatego ze względu na zdrowie psychiczne i fizyczne zdecydował on o zakończeniu kariery scenicznej w październiku tego roku.

Daty ostatnich koncertów możecie zobaczyć na grafice. Poniżej w całości przytaczam komunikat Enrique Bunbury’ego (tłumaczenie własne).

Komunikat Enrique Bunbury’ego:

Do wszystkich zainteresowanych

Od kilku lat zmagam się z dolegliwościami, których źródło ciężko mi było zlokalizować i zrozumieć. Prawdopodobnie od trasy „Mutaciones” w 2015-2016, a zwłaszcza trwającej prawie 2,5 roku w latach 2017-2019 „Expectativas”. Przerwa w międzynarodowych tournée w 2020 i 2021 pozwoliła mi myśleć, że dolegliwości ustąpiły i zwyciężyła chęć ponownego spotkania się z publicznością, technikami i muzykami na scenie. To, co przydarzyło się podczas trasy po Meksyku udowadnia, że wręcz przeciwnie, a także potwierdza i przyśpiesza decyzję, która już wcześniej wydawała się nieodległa.

Od chwili, gdy opuszczam dom i zaczynają się podróże i występy, cała gama symptomów i dolegliwości bólowych towarzyszy mi od samego rana do wejścia na scenę. Słyszałem różne diagnozy. W rzeczywistości moje gardło ściska się i podrażnia, a krótki oddech utrudnia podejmowanie nawet najmniejszego wysiłku i wykonywanie mojej pracy. W rezultacie to, co wcześniej sprawiało ogromną przyjemność zmieniło się w źródło bólu i cierpienia. Nic z tych rzeczy nie przydarza mi się poza trasą koncertową.

Dlatego podjąłem decyzję, dogłębnie przemyślaną i świadomą, aby porzucić działalność sceniczną na koncertach i trasach. Te, które już zostały ogłoszone, od teraz do września 2022 – w Stanach Zjednoczonych i Hiszpanii – będą ostatnimi, na których wystąpię.

Od teraz otwiera się przede mną ogrom możliwości, wśród których twórczość artystyczna, tzn. komponowanie piosenek, nagrywanie płyt, malowanie, pisanie tomików wierszy, należy do moich celów. Jestem w odpowiednim wieku, aby zdecydować się na zmianę w moim życiu i mam wsparcie rodziny i managementu.

Chcę podziękować i wyrazić mój szacunek dla wszystkich tych, którzy towarzyszyli mi do tej chwili, publiczności, która okazywała mi dużo miłości i uczucia podczas ponad 1500 koncertów jakie zagrałem – w Hiszpanii, Ameryce Łacińskiej, USA i Japonii. Wciągu tych 35 lat zagrałem na najlepszych scenach świata i niektórych najgorszych, występowałem przed 25 osobami i przed 250 tysiącami, w większości przypadków jeszcze w epoce, gdy na widowni nie było widać ani telefonów ani maseczek. Szczerze dziękuję!

Mam nadzieję, że to, co będę mógł Wam zaoferować od tej pory będzie wciąż Was interesować, choćby minimalnie. Chciałbym także podziękować mojemu zespołowi, Los Santos Inocentes, a także całej mojej ekipie technicznej i managerom. To była wspaniała podróż. Dziękuję wszystkim. Enrique Bunbury.

Oryginalny komunikat po hiszpańsku znajdziesz tutaj

„Porque las cosas cambian” (Ponieważ wszystko się zmienia)

Linki zewnętrzne:

Zobacz też: