f
Muzzaica - hiszpański rock & metal
Polski  | Español
Autor: J. K. Data: 22.10.2012  Ostatnia aktualizacja: 17.01.2015

Berri Txarrak


berri txarrak
Lokalizacja Lekunberri, Nawarra, Hiszpania
Rok powstania 1994
Status aktywny
Skład
Wokal, GitaraGorka Urbizu
Bas David Gonzalez (od 2008)
PerkusjaGalder Izagirre (od 2010)
Dawni członkowie Aitor Goikoetxea (perkusja, 1994–2010)
Aitor Oreja (bas, 1994–2004)
Mikel Lopez "Rubio" (bas, 1994–2008)
Gatunek rock / hardcore / punk
Ocena zespołu 8/10

O zespole

Baskowie z Berri Txarrak (z baskijskiego: Złe Wiadomości) to zespół z dużym doświadczeniem scenicznym, rozpoznawalny nie tylko w kraju, ale i za granicą. Do tej pory grupa wydała osiem płyt studyjnych oraz film dokumentalny „Zertarako Amestu”. Na koncie mają też m.in. europejską trasę koncertową z Rise Against, z wokalistą którego to zespołu nagrali utwór „Denak ez du balio" z płyty „Libre ©”.

Ich muzyka to energetyczny, ostry rock z wpływami punka i hardcore'u. Warto posłuchać jak brzmi baskijski towar eksportowy:)

Biografia

Początki

Zespół Berri Txarrak powstał w 1994 roku w Lekunberri (Nawarra) jako projekt wokalisty i gitarzysty Gorki Urbizu oraz perkusisty Aitora Goikoetxea. W 1997 roku zdecydowali się w pełni skoncentrować na zespole, a do grupy dołączył Mikel Lopez “Rubio” (bas) i Aitor Oreja (gitara). W tym składzie grali bez zmian do 2003 roku.

obraz

Pierwsze demo Basków, z sześcioma utworami, otrzymało kilka nagród, co pchnęło zespół do nagrania ich pierwszego albumu, który ukazał się na jesieni 1997 roku. „Berri Txarrak” okazał się sukcesem na scenie baskijskiej, a także krokiem naprzód w ich karierze.

W 1999 roku zespół wydał „Ikasten”, a w 2001 roku „Eskuak / Ukabilak”. Ta trzecia płyta w ich dorobku zawierała takie hity jak "Oihu", "Stereo" czy "Biziraun", która została nagrodzona nagrodą Gaztea Saria za najlepsze nagranie roku. Tym albumem zespół ściągnął na siebie uwagę publiki oraz prasy muzycznej także z poza kraju Basków.

W 2003 roku ukazała się czwarty album zespołu - „Libre ©”. Zyskał on świetne recenzje wśród krytyki i sprawił, że Berri Txarrak wyruszył w swoją pierwszą europejską trasę (Wielka Brytania, Dania i Niemcy). Album został także oceniony jako najlepsza hiszpańska płyta roku przez redakcję magazynów „Rock Sound” i „Euskadi Gaztea”. Zawierał wiele ciekawych punkowo-hardcore’owych kompozycji, a w piosence „Denak ez du balio" pojawił się gościnnie wokalista Rise Against - Tim McIlrath.

Już jako trio

obraz

Po długiej trasie koncertowej Aitor Oreja postanowił opuścić grupę, która zdecydowała się kontynuować jako trio, koncentrując się na komponowaniu materiału na nową płytę „Jaio Musica Hil”, która ukazała się ostatecznie w 2005 roku. Następnie zespół ruszył w trasę po Meksyku, Nikaragui oraz USA. Berri Txarrak supportował także Rise Against podczas ich europejskiego turnee w 2006 roku.

Na kolejną płytę studyjną fani musieli czekać aż cztery lata. „Payola”, nagrana przez Steva Albiniego w Electrical Audio Studios w Chicago, z udziałem Tima McIlrath, została wydana w 2009 roku w Roadrunner Records. Wcześniej, w 2007 roku Baskowie opublikowali film dokumentalny na swój temat, zatytułowany „Zertarako Amestu”.

W sierpniu 2010 roku ogłoszono, że współzałożyciel zespołu, perkusista Aitor Goikoetxea opuścił grupę, a jego miejsce zajął Galder Izagirre. W styczniu 2011 roku Berri Txarrak został nominowany do corocznych nagród Independent Music Awards w kategorii Najlepszy Utwór Punkowy, za ich piosenkę „Folklore”. W sierpniu tego samego roku zespół zakończył trasę koncertową promującą ich dzieło z 2009 roku i rozpoczął nagrywanie nowego albumu, który wydał pod koniec roku 2011 w Kaiowas Records. "Haria", album wyprodukowany przez Rossa Robinsona, zawiera 12 kompozycji w tym singlowy “Albo-Kalteak”. Zespół promował go m.in. na europejskiej trasie w 2012 roku, która niestety ominęła Polskę.

W 2014 r. zespół wyruszył do Stanów Zjednoczonych, aby zagrać tam serię koncertów oraz nagrać swój kolejny album, ponownie u boku Rossa Robinsona (więcej info »). Był on jednak tylko jednym z trzech producentów, zaangażowanych do specjalnego wydawnictwa, którym zespół chciał uczcić swoje XX-lecie istnienia. „Denbora Da Poligrafo Bakarra” składa się z 20 utworów i 3 EPek - każdej w nieco innym stylu, od klimatów ciężkich, przez punkowe, aż do tych zbliżonych do indie rocka (więcej na ten temat: tutaj »). Rok 2015 zespół rozpoczyna od trasy koncertowej w Hiszpanii i Europie. Czekamy na pierwszy koncert w Polsce!

Dyskografia

Albumy studyjne

  • Berri Txarrak (1997)
  • Ikasten (1999)
  • Eskuak/Ukabilak (2001)
  • Libre © (2003)
  • Jaio.Musika.Hil (2005)
  • Payola, Roadrunner Records (2009)
  • Haria, Kaiowas Records (2011)
  • Denbora Da Poligrafo Bakarra (2014)

DVD dokumentalne

  • Zertarako Amestu (2007)

Linki

Zobacz też: