f
Muzzaica - hiszpański rock & metal
Polski  | Español

Ekhymosis


czyli zanim Juanes założył swoją „czarną koszulę” już nosił czarny podkoszulek


obraz
Lokalizacja Medellín, Kolumbia
Daty działalności 1988–1999; od 2012
Status aktywny
Gatunek trash metal / speed metal (1987–1993 i od 2012)

rock latynoski / pop rock (1993–1999)
Ocena 7/10

O zespole

Juanesa cały świat poznał, kiedy wyśpiewywał swój latynoski przebój „Camisa Negra” (Czarna koszula), nie wszyscy jednak wiedzą, że zaczynał od dużo cięższej muzyki. Poznajcie jego macierzystą formację Ekhymosis!

Metalowa ballada „Solo” z debiutanckiego albumu „Niño Gigante”, jeden z największych hitów zespołu:

Biografia

obraz

Ekhymosis (hiszp. termin medyczny oznaczający „siniaka”) to kolumbijski zespół, który powstał w 1988 r. w Medellín z inicjatywy dwóch nastolatków: Juana Estebana Aristizábala, znanego obecnie jako Juanes (gitara, śpiew), oraz Andrésa Garcíi (początkowo gitara, następnie bas). W początkowym okresie, zapatrzeni w amerykańskie metalowe kapele i inspirując się m.in. twórczością Metalliki, zaczęli komponować utwory, które można zaliczyć do takich gatunków jak trash metal, speed czy heavy metal. W tym stylu wydali swoją debiutancką płytę „Niño gigante” (Gigantyczne dziecko, 1993) z której pochodzi jeden z największych ich przebojów „Solo” (Sam). Tematyka tekstów krążyła wokół przemocy, szalejącej wówczas w Medellín, co przyniosło zespołowi dodatkową popularność. Krążek sprzedał się w aż kilku milionach egzemplarzy.

Młodzi muzycy jednak na tym nie poprzestali, wciąż szukali swojego brzmienia. Po zmianach na perkusji i gitarze prowadzącej już rok później wydali kolejny album, „Ciudad Pacífico” (Pokojowe miasto, 1994), na którym wykonali radykalny zwrot w kierunku rocka z latynoskimi i kolumbijskimi brzmieniami. Wśród kompozycji znalazł się singiel „Sin Rencores” ».

W 1995 r. wydali trzeci album, „Amor Bilingüe” (Miłość dwujęzyczna), na którym znalazł się przebój „De Madrugada” (O świcie). Rok poźniej nagrali i wydali koncert unplugged, zatytułowany „Acústico”, a następnie ruszyli na podbój Los Angeles, gdzie zagrali kilka koncertów w lokalnych knajpach. Tam także nagrali swój kolejny album, zatytułowany po prostu „Ekhymosis” (1997), tym razem już w czteroosobowym składzie, bez klawiszowca i drugiego perkusisty. Okazało się, że był to ich ostatni album studyjny przed rozpadem. Na płycie znalazło się dziesięć premierowych kawałków oraz trzy dawne hity w nowych wersjach („Solo”, „De Madrugada” i „Sin rencores”). Wśród nich był uważany przez wielu fanów za nieoficjalny hymn Kolumbii utwór „La Tierra” » (Ziemia).

Ekhymosis w wersji (pop)rockowej z Juanesem na wokalu, przebój „De Madrugada” z „Amor Bilingüe” (1995)

Drugie życie

W 1999 r. wokalista, Juan Esteban Aristizábal zdecydował rozpocząć karierę solową jako Juanes. Był to koniec Ekhymosis, przynajmniej w tej odsłonie. Warto jednak wspomnieć, że zarówno perkusista José Lopera, jak i gitarzysta Fernando „Toby” Tobón współpracują z Juanesem podczas jego kariery solowej.

Tymczasem w 2012 r. drugi z założycieli kapeli, Andrés García, postanowił dać kapeli drugie życie. Z nowym składem powrócił do metalowych korzeni. W 2016 r. ukazał się nowy album kapeli „Paz Con Cadenas”, a na wokalu możemy tu usłyszeć Luisa Duqueiro.

Skład zespołu (najważniejsze etapy)

Rok 1993 Lata 1994–1999 Obecny skład (2016)
Wokal Juan Esteban Aristizábal (Juanes) Luis Duqueiro
Gitara rytmiczna Felipe Manrique
Gitara prowadząca José Uribe Fernando Tobón Oscar Osorio
Bas Andrés García
Perkusja Esteban Mora José Lopera Mauricio Estrada
Bębny (1994–96) Felipe „El Pisco” Martínez
Klawisze (1994–96) Alejandro Ochoa

Dyskografia

Albumy studyjne

Pozostałe:

  • Nunca Nada Nuevo (Demo, 1988)
  • Desde Arriba Es Diferente (EP, 1989)
  • De rodillas (EP, 1991)
  • Acústico (Live, 1996)

Linki zewnętrzne

Źródła:
ekhymosisrock.com
https://es.wikipedia.org/wiki/Ekhymosis
http://www.metal-archives.com/bands/Ekhymosis/36629