f
Polski  | Español
Seputura „Da Lama ao Caos” – legenda składa hołd legendzie, brazylijskiemu Nação Zumbi


W sieci dostępny jest już nowy teledysk słynnego zespołu Sepultura, nagrany do utworu „Da Lama ao Caos” z płyty „The Mediator Between the Head and the Hands must be the Heart” z 2013 r. Jest to kower utworu Chico Science & Nação Zumbi i jednocześnie, jak przyznaje Sepultura, hołd dla tej zasłużonej brazylijskiej grupy i zmarłego tragicznie wokalisty.

Nação Zumbi to w Brazylii uznana firma. Zespół powstał w brazylijskim Recife w 1991 r. jako Chico Science & Nação Zumbi. Byli oni twórcami i liderami muzycznego i kulturalnego ruchu z lat 90., noszącego nazwę „Manguebeat”. Nazwa ruchu wywodziła się od namorzyn – specyficznego nadmorskiego systemu ekologicznego w strefie międzyzwrotnikowej (pt. manguezal). Ich olbrzymia różnorodność i bogactwo były inspiracją dla muzyków ze stolicy stanu Pernambuco, w którym znajduje się jeden z największych na świecie obszarów namorzynowych. Symbolem ruchu stał się krab (pt. caranguejo).

Manguabeat charakteryzował się łączeniem regionalnych rytmów (m.in. maracatu) z rockiem, hip hopem, funkiem i muzyką elektroniczną. Ikoną nurtu był wokalista Nação Zumbi – Chico Science, z którym zespół wydał dwa albumy „Da Lama ao Caos” (Sony, 1994) oraz „Afrociberdelia” (Sony, 1996). Niestety, muzyk zginął tragicznie w wypadku samochodowym w 1997 r. Mimo tego zespół postanowił kontynuować działalność i z kolejnym wokalistą wydał do dziś jeszcze sześć płyt, w tym ostatnią, zatytułowaną po prostu „Nação Zumbi”, w 2014 r.Teledysk „Da Lama ao Caos” w wykonaniu Sepultury. Utwór, w nieczęstym u tego zespołu z Brazylii języku portugalskim, śpiewa gitarzysta Andreas Kisser.Oryginalna wersja „Da Lama ao Caos” z 1994 r. w wykonaniu Chico Science e Nação Zumbi:

Więcej:

Strona internetowa Nação Zumbi »
Cała płyta „Da Lama ao Caos” na youtube »
Oficjalna strona internetowa Sepultury »


Polecamy:

recenzje
VITA IMANA „Bosa” (2019)
niusy
Molotov nagrał swoje MTV Unplugged
niusy
Nowości jesieni 2016 – Medina Azahara, Su Ta Gar, Sinaia, EON, Fantástico Hombre Bala, Neila – rock metal alternatywny

Komentarze:

Twój nick:

Twój e-mail:

Treść:Wszystkie prawa zastrzeżone © J. K. 2011-2019     © MUZZAICA: rockowo-metalowa mozaika. Hiszpański i latynoamerykański rock i metal!