f
Polski  | Español
Corazones Eléctricos, Capitán Booster i 13 Millas. Nowe projekty muzyków Uzzhuaïa, czyli jeszcze więcej klasycznego rocka!


Stałym czytelnikom mUZZaiki zespołu Uzzhuaïa przedstawiać właściwie nie trzeba. Pochodząca wprost ze słonecznej Walencji kapela, która niegdyś zainspirowała mnie do stworzenia tej strony, to prawdziwa rewelacja klasycznego rocka i hard rocka w języku hiszpańskim. Od 2003 roku, kiedy to ukształtował się jej skład ukazało się ich 5 albumów studyjnych, jeden lepszy od drugiego (więcej o zespole tutaj »).

Dwa i pół roku temu, po wydaniu i zakończeniu promocji „Santos y Diablos” (2013) » – jednej ze swoich perełek w dyskografii – Uzzhuaïa postanowiła zrobić sobie przerwę. Odpoczynek muzyków od zespołu nie oznaczał jednak odpoczynku od muzyki. Stopniowo chłopaki ogłaszali powstanie swoich kolejnych projektów i właśnie teraz możemy podziwiać rezultaty pracy wszystkich trzech kapel związanych z członkami Uzzzz.

Tak jak można się było tego spodziewać, nowe zespoły obracają się w klimatach klasycznie brzmiącego, amerykańskiego rocka i hard rocka. Jednakże każdy z nich ma swoje indywidualne brzmienie. Tym samym projekty te są dla fanów też swoistym kluczem do zrozumienia ostatnich dwóch, mocno eklektycznych płyt Uzzhuaïi, na których poszczególni muzycy zmierzali już w nieco różnych kierunkach. Dobra wiadomość dla fanów jest taka, że dzięki temu otrzymaliśmy aż potrójną dawkę dobrego rocka. Posłuchajcie sami! :)


Corazones Eléctricos „Corazones Eléctricos”

Na początek przyjrzyjmy się twórczości kapeli założonej przez wokalistę Pau Monteaguda (skład uzupełnia Kako Navarro i Víctor Traves). Jej debiutancki longplay, mający za tytuł nazwę zespołu „Corazones Eléctricos” (Elektryczne serca) zawiera 12 kawałków, które z pewnością spodobają się wielbicielom klasycznego rock&rolla. Z pozoru, ze względu na ten sam wokal, ich twórczość mocno przypomina Uzz, jednak wprawne ucho fana szybko zauważy wiele różnic. Płyta, którą w dużej mierze skomponował sam Pau, wprost pokazuje nam, co mu teraz w duszy gra – co poniekąd słyszeliśmy już w niektórych utworach z dwóch ostatnich ich płyt. Lżejsze oblicze, które na płycie hardrockowego Uzz potrafi niekiedy irytować, tutaj podane jest wyjątkowo smacznie.

Jest to zatem album mniej „hard”, a dużo bardziej „rock” we wszelkich jego klasycznych obliczach: rock&roll, southern rock, blues rock, stoner, rockabilly a nawet country – to tylko niektóre pobrzmiewające tu gatunki. Co ciekawe mimo takiego zróżnicowania, płyta brzmi bardzo spójnie. Znajdziemy tu gotowy materiał na przeboje, jak oparty na wspaniałym klasycznym riffie „Cama de Faquir”, przyjemny „Volver a empezar”, skoczny „Fuera de si”, bluesrockowy, nastrojowy „Baile de salón”, taneczny i (jak sam tytuł wskazuje) zahaczający o rockabilly „Rockawilly”... i wiele wiele innych ciekawych kawałków.Capitán Booster „6 Puñaladas” (Lengua Armada)

Capitán Booster to projekt gitarzystów Uzzhuaïi Israela i Alexa, a skład uzupełniają basista Rafa Bonet (Babylon Rockets, Shame City), perkusista Alex Manza (Lullaby, Perro Grande) oraz wokalista Rafa Rocamora (Mafarka). „6 Puñaladas” (6 ciosów) składa się z sześciu zgrabnych i mocnych rockowych kompozycji o zacięciu punkowo-hardrockowym. Mocny, zachrypły głos wokalisty dodaje kompozycjom chropowatości – zawsze mile widzianej w tym gatunku. Całość spodoba się zwłaszcza wielbicielom szczerze brzmiących, garażowych klimatów.

13 Millas „13 Millas”

Na koniec powiedzmy o nie mniej ciekawym debiucie kapeli 13 Millas (13 mil), w której udziela się José, perkusista Uzzhuaïi. Trio uzupełniają koledzy z lokalnej sceny – Dai Berenguer (śpiew, gitara) i Rubén Lozano (gitara). Wydana przez Maldito Records EPka, zatytułowana po prostu „13 Millas” zawiera pięć hard rockowych utworów, które przepowiadają zespołowi niezłą przyszłość. Znajdziemy tu ciężkie riffy, zgrabne melodie i całkiem ciekawy, przyjemny wokal.


Linki zewnętrzne:

FACEBOOK: Corazones Eléctricos », Capitán Booster », 13 Millas »

SPOTIFY: Corazones Eléctricos », Capitán Booster », 13 Millas »
Polecamy:

zespoly
Uzzhuaïa
artykuly
Podsumowanie roku 2018 część 2: płyty zaginione w akcji
niusy
¡Pendejo! i ich „Sin Vergüenza”: nowa płyta bezwstydnych Holendrów.

Komentarze:

Twój nick:

Twój e-mail:

Treść:Wszystkie prawa zastrzeżone © J. K. 2011-2019     © MUZZAICA: rockowo-metalowa mozaika. Hiszpański i latynoamerykański rock i metal!