f
Polski  | Español
Latin Grammy 2015. Poznaj najlepsze rockowe płyty i piosenki!


Za nami ceremonia rozdania szesnastych nagród Latin Grammy 2015. Choć największe triumfy święcą na nich wykonawcy popowi i latino, to również dla słuchaczy rocka są one okazją do poznania trendów w latynoskiej muzyce. W kategoriach rockowych można było znaleźć sporo ciekawostek, zwłaszcza dla sympatyków lżejszego rocka, indie rocka i britpopu.

Najlepszy album rockowy

Triumf w tej kategorii odniósł młody kolumbijski zespół Diamante Eléctrico, za swój drugi w karierze krążek zatytułowany krótko „B”. To wielki sukces tej niezależnej kapeli, która powstała raptem trzy lata temu, a już zyskała wielu fanów. Trio wykonuje ciekawą, nowoczesną muzykę w stylu rocka alternatywnego, indie rocka i blues rocka. Nagrodzona płyta z pewnością zasługuje na przesłuchanie, a zespół – by uważnie śledzić ich dalsze dokonania.

Wśród pozostałych nominowanych warto wyróżnić doświadczony meksykański zespół Cuca i ich szósty album studyjny „La Venganza De Cucamonga”. Jest to album przedziwny – można na nim znaleźć zarówno przebojowe i humorystyczne piosenki, jak i instrumentalny utwór w klimatach wręcz stonerowych. Wyróżnia się tu świetna muzyka w klimatach rockowo – hard rockowych.

Wśród piątki nominowanych był jeszcze jeden meksykański zespół. La Gusana Ciega, popularna w Ameryce Łacińskiej kapela, powstała u progu lat 90. jako trio nastolatków, zainspirowanych tzw. „nową falą”. Swój debiut wydali w 1996 r a następnie kolejnych 10 różnego typu wydawnictw. Ostatnim z nich jest płyta „Monarca” – propozycja dla słuchaczy indie rocka i pop rocka.

Kolejną nominację otrzymała grupa Charliepapa – wenezuelski zespół, który powstał w 2001 r. w Méridzie. „Y/O” to trzecia płyta na ich koncie. Prezentują spokojną muzykę, w klimatach britpopu czy indie rocka.

Ostatnie wyróżnienie w tej kategorii zgarnęli Urugwajczycy o przewrotnej nazwie No Te Va Gustar (Nie spodoba Ci się), których śmiało można nazwać jedną z latynoamerykańskich gwiazd. Kapela powstała w 1994 r. w Montevideo i do tej pory wydała już 8 albumów studyjnych, w tym najnowszy „El Tiempo Otra Vez Avanza”. Ich muzyka to lekki rock i pop rock.

Na koniec warto jeszcze wspomnieć, że w kategorii najlepszy album pop/rock zwycięzcą został słynny meksykański zespół Maná za swój dziewiąty w karierze album zatytułowany „Cama Incendiada”.


A oto nasza muzzaiczna playlista Latin Grammy 2015 z piosenkami z wyróżnionych płyt:

Najlepszy utwór rockowy

Zdobywcą statuetki w kategorii najlepszy utwór rockowy został argentyński piosenkarz Vicentico za „Esclavo de Tu Amor”, pochodzący z jego szóstej płyty solowej „Último Acto” (co ciekawe również nominowanej do latynoskich Grammy, ale w kategorii pop). Vicentico jest wokalistą i współzałożycielem słynnej grupy Los Fabulosos Cadillacs, który równie dobrze radzi sobie solowo.

Wśród nominowanych w tej kategorii znalazł się również utwór innego zasłużonego zespołu tym razem z Hiszpanii. Jest nim Fito & Fitipaldis i „Entre La Espada y La Pared” pochodzący z szóstej płyty tej zasłużonej i słynnej formacji rockowej, zatytułowanej „Huyendo conmigo de mí” (2014).

Nominacje otrzymały również utwory z dwóch wyróżnionych płyt w kategorii rock. Zdobywcy statuetki za najlepszy album rockowy, Diamante Eléctrico, nominowani zostali za utwór „Todo Va A Arder”. Tymczasem Charliepapa nominację otrzymali za otwierający ich najnowszy album kawałek „Astrómetra”.

W tej kategorii znalazło się też miejsce dla spokojnego kawałka meksykańskiej grupy popowej Jotdog.


Wszystkie nominowane utwory na naszej playliście Latin Grammy 2015:

Lista nagrodzonych we wszystkich kategoriach na: latingrammy.com » oraz w wikipedii »

Polecamy:

artykuly
Podsumowanie roku 2018 część 2: płyty zaginione w akcji
niusy
„El Día de los Muertos” z grupą Cronómetrobudú! Nowy okolicznościowy teledysk.
niusy
Molotov nagrał swoje MTV Unplugged

Komentarze:

Twój nick:

Twój e-mail:

Treść:Wszystkie prawa zastrzeżone © J. K. 2011-2019     © MUZZAICA: rockowo-metalowa mozaika. Hiszpański i latynoamerykański rock i metal!