f
Polski  | Español


Autor: J. K. Data: 27.10.2012   Data ostatniej aktualizacji: 07.04.2015


UVE

(wcześniej: VÉRTIGO)


Zdjęcie
Lokalizacja Alicante, Hiszpania
Lata działalności 2004-2012; od VIII 2013
Status aktywny
Skład
WokalJavier Sáez
GitaraMutha
BasManu Egido
PerkusjaJoaquín Tortosa
Gitara IIPedro Durán (od 2011)
Gatunek hardrock /
metal /
rock alternatywny /
Ocena zespołu 9/10

O zespole

Jak twierdzą sami członkowie zespołu uVe, ich kariera nie była drogą usłaną róźami. Przeciwnie, pokonali wiele zakrętów, zagrali ponad setkę koncertów i walczyli by mimo przeciwności losu móc razem grać. Zadebiutowali albumem „Inevitable” z 2005 roku, ale wtedy jeszcze nazywali się Vértigo. Nawet konieczność zmiany nazwy nie zakłóciła ich doskonale rozwijającej się kariery. W 2009 już jako uVe wydali kolejną znakomitą płytę i do tego bardzo dojrzałą, potwierdzając swoje wysokie możliwości.

Grupa gra mroczny metal, wpadający w hardrock, z melodyjnymi refrenami. Członkowie zespołu przyznawali się do różnorodnych wpływów - od hardcore’u (Joaquín, Manu, Aitor) metalu (Mutha) po hardrock (Javi). W ich muzyce można było zauważyć pewne podobieństwo do twórczości Sôber, co nie dziwi, biorąc pod uwagę, że Carlos Escobedo był producentem ich drugiego albumu, jednak chłopaki z uVe potrafili wypracować sobie własny, przekonywujący styl a ich albumy wręcz przewyższają niektóre z ostatnich dokonań Sôber. To co wyróżnia zespół to ciekawy głos wokalisty, emocjonalny styl śpiewania, przepiękne, często energetyczne i chwytliwe linie melodyczne oraz miażdżące riffy.


Biografia

Studenckie początki

Początków zespołu szukać należy na Uniwersytecie w Alicante, gdzie w 2000 roku poznali się i studiowali razem Javier Saéz i Joaquín Tortosa. Wspólna pasja do muzyki skłoniła ich do założenia pierwszego zespołu – Home Insane. Po kilku latach koncertów, w maju 2003 roku nagrali swoje demo „Historias Vacías”.

Zdjęcie

Podczas zimy 2004 roku zespół zaczął się rozsypywać, po odejściu basisty i jednego z gitarzystów. Trójka pozostałych członków rozpoczęła poszukiwania ich zastępców – którymi się okazali się: basista Manu Egido i gitarzysta Mutha. Tak powstało Vértigo.

W marcu 2005 zakończyli nagrywanie swojego debiutu - „Inevitable”, który pod znakami La crème records wyszedł 20 kwietnia. Następnie rozpoczęli promującą płytę trasę koncertową, zatytułowaną "La gira inevitable 2005", podczas której grali m.in. z takimi zespołami jak Savia, Kannon, NdNO czy Hedtrip. Jednak uznanie w kraju przyniósł im dopiero kolejny album.

Pierwsze kroki w stronę sławy

17 kwietnia 2007 roku opublikowali „La frágil sensación de euforia”- album, którego produkcją zajęli się Alberto Seara i Carlos Escobedo z Sober. Został on dobrze przyjęty przez publiczność i fanów gatunku, a towarzyszyła mu rozległa trasa koncertowa po kraju w 2007 i 2008 roku. Płyta zyskała sobie też dobre recenzje w prasie specjalistycznej (Heavy Rock, Kerrang czy Rock Zone), a teledysk do ich singla „Hasta el amanecer” był wyświetlany przez najważniejsze muzyczne stacje telewizyjne(40tv, MTV y Sol Música). Dzięki temu wszystkiemu zespołowi przybywało fanów, a „La frágil sensación de euforia” już w miesiąc po swoim wyjściu znalazł się w pierwszej 20tce najlepiej sprzedawanych płyt rockowych w Hiszpanii.

Zdjęcie

Ich trzecia płyta studyjna „Vendita venganza” weszła do sprzedaży 16 kwietnia 2009 roku, ale ukazała się już pod nową nazwą zespołu. Grupa musiała ją zmienić z przyczyn prawnych i aby nie rozstawać się z symboliką litery V zdecydowała się skrócić nazwę do uVe (dla niewtajemniczonych: tak po hiszpańsku wymawia się literę „V”). Producentem albumu był Manuel Ángel Mart wokalista Estirpe, natomiast za mastering odpowiedzialny był Andy Vandette w Nowym Jorku. Płyta ukazała się w wytwórni Lengua Armada, dystrybucją zaś zajęło się Locomotive Records. Zespół zaprezentował się na żywo przed publicznością w niemal całym kraju, a album zyskał świetne recenzje. O uznaniu dla grupy świadczy także nagroda publicznośći międzynarodowego festiwalu wideoklipów FIVECC jaką zdobył teledysk do singla „Sigo en pie”.

Do zobaczenia!

W grudniu 2011 roku grupa związała się z agencją NOpazaNA Management, a jako drugi gitarzysta dołączył Pedro Durán. W początkach nastepnego roku grupa zagrała w swoim rodzimym Alicante jeden koncert, podczas którego zaprezentowała swoje pierwsze utwory komponowane na nową płytę: „Volar por los Aires” oraz „Mamba Negra”. Według deklaracji zespołu miał on około 15 utworów i rozpoczynał fazę preprodukcji albumu. Niestety we wrześniu 2012 roku, oświadczył, że bezterminowo zawiesza swoją działalność, mając nadzieję jeszcze powrócić do wspólnego grania. Już po roku chłopaki stęsknili się za sobą i powrócili do działalności, rekompensując swoim fanom wszelkie stresy wydaniem darmowego albumu „Live @ Texola” (październik 2013 r., więcej info TUTAJ ») i zapowiedziami nowego materiału. W końcu, 6 kwietnia 2015 roku, po 6 latach przerwy, miała miejsce oficjalna premiera czwartego albumu studyjnego grupy, zatytułowanego „Hasta el Final”.

Dyskografia

  • Inevitable (2005, La creme Records)
  • La frágil sensación de euforia (2007, Desconocido Producciones / LenguaArmada)
  • Vendita Venganza (2009, LenguaArmada)
  • Hasta el Final (2015)

Album koncertowy

  • Live @ Texola (2013)

Linki

Strona oficjalna:uveoficial.com »

Facebook: @uverock »

Twitter: @uve_rock »

Dyskografia do odsłuchania na: bandcamp »

Obejrzyj też: klip do "Sigo en pie" »ZOBACZ TEŻ:

RECENZJE:

VÉRTIGO - INEVITABLE (2005)

RECENZJE:

VÉRTIGO - LA FRAGIL SENSACIÓN DE EUFORIA (2007)

RECENZJE:

UVE - VENDITA VENGANZA (2009)Polecamy:

artykuly
Co przyniesie nam rok 2014. Zapowiedzi
niusy
Świat w płomieniach. Klip UVE „Quiero Ver el Mundo Arder”
niusy
Reaktywacja zespołu UVE i nowy album live. Będzie czego posłuchać!Komentarze:

Twój nick:

Twój e-mail:

Treść:Wszystkie prawa zastrzeżone © J. K. 2011-2019     © MUZZAICA: rockowo-metalowa mozaika. Hiszpański i latynoamerykański rock i metal!