f
Muzzaica - hiszpański rock & metal
Polski  | Español

Z okazji Dnia Andaluzji: wstęp do andaluzyjskiego rocka


obraz

Dziś obchodzimy Dzień Andaluzji! Andaluzja to region o niezwykle bogatej kulturze i historii, co przekłada się także na bogactwo muzyki z tego regionu. Najbardziej znane i powszechnie kojarzone jest oczywiście flamenco, jednak Andaluzja może pochwalić się także muzyką wielu innych gatunków, w tym też tych rockowo-metalowych. Wiele zespołów z tego obszaru wprost nawiązuje do swoich korzeni i kultury andaluzyjskiej, wplatając do klasycznego rocka, punka czy metalu elementy flamenco.

Jednym z najbardziej emblematycznych andaluzyjskich nurtów muzycznych w historii był tzw. rock andaluz czyli po prostu “rock andaluzyjski”. Rock andaluz to cały muzyczny ruch, który rodzi się pod koniec lat 60. XX wieku i trwa w zasadzie do połowy lat 80. Charakteryzował się on łączeniem rocka – popularnego wówczas rocka progresywnego, symfonicznego i psychodelicznego z flamenco i andaluzyjskim folklorem. Było to coś absolutnie nowatorskiego i świetnie korespondowało z wzrastającymi nastrojami proandaluzyjskimi lat 70., których ukoronowaniem było referendum z 28 lutego 1980 r., które otworzyło drogę do autonomii regionu (to na jego pamiątkę świętuje się dziś Dzień Andaluzji), a następnie uchwalenie Statutu Autonomii w 1981 r.

Początki nurtu. Legendarny zespół Triana

Początki rock andaluz sięgają przełomu lat 60. i 70., kiedy to pojawiła się grupa Smash. Jednak przełomowa dla gatunku była dopiero połowa lat 70., kiedy to powstaje zespół Triana i wydaje swój pierwszy rewolucyjny singiel „Recuerdos de una noche”, a następnie pełny album „El patio”. Owi „King Crimson z Sewilli”, zafascynowani także muzyką Pink Floyd na dobre zdefiniowali i spopularyzowali ten gatunek i stali się jego legendą. Jego karierę przerwała brutalnie śmierć Jesúsa de la Rosy Luque w wypadku samochodowym w 1983 r.

„Recuerdos de una noche”, występ z 1976 r.

Medina Azahara – żywa legenda

Kolejną legendarną kapelą rock andaluz jest istniejąca do dziś Medina Azahara. Zespół powstał w Kordobie w 1979 r. i już debiutanckim albumem z tego roku zyskał mnóstwo fanów. Pochodzi z niego utwór „Paseando por la Mezquita”. Kolejne – „La esquina del viento” (1980) y „Andalucía” (1982) – ugruntowały pozycje zespołu na następne dekady. W muzyce Mediny Azahary dużo mocniej pobrzmiewają nuty klasycznego heavy metalu i metalu symfonicznego.

Medina Azahara „Paseando por la Mezquita”, DVD z 2004 r.

Camarón de la Isla "La leyenda del tiempo"

W tym samym czasie gdy zespół z Kordoby rozpoczynał karierę ukazał się też inny mityczny album, zaliczany do szeroko pojętego nurtu rock andaluz. Chodzi o "La leyenda del tiempo" (1979), który nagrał jeden z najsłynniejszych śpiewaków (cantaor) w historii flamenco – Camarón de la Isla. Płyta wyprzedza epokę – wielu dotychczasowych fanów, bardziej ortodoksyjnych jeśli chodzi o flamenco ją odrzuca. Z czasem jednak zostaje uznana za jedną z najważniejszych w historii hiszpańskiej muzyki. Do kanonu muzyki przeszedł tytułowy utwór, w którym Camarón interpretuje poemat Federica Garcíi Lorki.

"La leyenda del tiempo"

Lata 90.: „Omega” Enrique Morente & Lagartija Nick

Od połowy lat 80. następuje powolny schyłek gatunku, jednak szlaki dla kolejnych romansów rocka z flamenco są już przetarte. W 1996 r. ukazuje się album „Omega” słynnego śpiewaka flamenco Enrique Morente we współpracy z grenadyjską kapelą rockową Lagartija Nick. Album nie tylko łączył w nowym stylu rocka i flamenco, ale także zawierał interpretacje poematów Federica Garcíi Lorki i utworów Leonarda Cohena. Płyta ta weszła do kanonu tego typu muzyki i wyznaczyła nowe szlaki kolejnym projektom.

"Ciudad sin sueño "

Rock andaluzyjski w XXI wieku

W XXI wieku w Andaluzji zaczynają się pojawiać kolejne grupy rockowe lub metalowe różnych podgatunków, które włączają do swojej muzyki elementy flamenco. Wśród nich wyróżnić trzeba m.in. zespół Hora Zulú (rap metal), Fausto Taranto (flamenco metal), Bolu2 Death (metalcore, electro death core), Exquirla (post rock), czy Derby Motoreta's Burrito Kachimba (rock psychodeliczny). Z innych regionów pochodzą: kapela Taifa z Majorki (rock andaluz) a także zespół Breed 77 z Gibraltaru (rock metal alternatywny / nu metal). Dużą popularność zdobyły też zespoły Estopa (flamenco pop rock), O'Funk'illo (funk rock) czy Los Delinqüentes (rock, rumba, reggae, flamenco).

Więcej informacji o wszystkich tych zespołach znajdziesz na Muzzaice – na stronie i w mediach społecznościowych. Większości z nich posłuchasz także na naszej playliście „Flamenco/latino & rock/metal” na youtube i spotify.

Zobacz też: