f
Polski  | Español
Jaka muzyka króluje w Hiszpanii?


Statystyki, które opublikował niedawno serwis streamingowy Spotify pokazują, że najpopularniejszym gatunkiem muzycznym w całej Hiszpanii jest reggaeton i tacy wykonawcy jak Juan Magan, Pitbull czy Romeo Santos.

Zamiast załamywać ręce (jak niektóre hiszpańskie media rockowe) warto zerknąć na kolejne miejsca w tych statystykach. Za reggaetonem bowiem można odnaleźć także rock i indie rock. Spójrzcie na ciekawą grafikę pokazującą, jakie gatunki są charakterystyczne dla poszczególnych hiszpańskich wspólnot autonomicznych. Warto zauważyć, że rock wraz z indie królują w Madrycie oraz Kastylii-Leónie i La Riosze. W Aragonii obok popu przoduje rock, w Walencji i Murcji – indie rock. W Nawarze, obok wszechobecnego reggaetonu, znów rock. Osobny przypadek to Kraj Basków, gdzie słucha się przede wszystkim rocka w rodzimym euskera.

Warto zwrócić uwagę, że ogólnie rzecz biorąc w całej Hiszpanii słucha się przede wszystkim muzyki w rodzimych językach, czyli zarówno w przeważającym kastylijskim, jak i w konkretnych regionach po baskijsku, walencku, katalońsku czy galicyjsku. Na playlistach z piosenkami charakterystycznymi dla poszczególnych miast odnajdziemy wiele lokalnych kapel. Np. w Bilbao » rządzi Gatibu, Ken Zazpi czy Vendetta. W Walencji » natomiast wyróżniają się śpiewające po walencku i wykonujące gatunki okołorockowe La Gossa Sorda, Auxili, Obrint Pas i Aspencat oraz lokalna, choć hiszpańskojęzyczna La Raíz.

Źródło: facebook.com/todoelmetalespanol »

Interesująco wypada również porównanie tych statystyk z tymi, które stworzył pół roku temu profil Metal Español na Facebooku. Zauważono tam wówczas, że choć najwięcej hiszpańskich kapel pochodzi z Madrytu, Andaluzji i Katalonii to są to również najbardziej zaludnione wspólnoty autonomiczne. Dlatego, w oparciu o własną bazę hiszpańskich zespołów twórcy strony policzyli ilość kapel metalowych w poszczególnych wspólnotach w przeliczeniu na na 100 tys. mieszkańców. Jak widzimy na grafice obok, czołówka owego zestawienia pokrywa się z danymi na temat słuchalności rocka w serwisie Spotify. Przoduje w nim niewielka La Rioja, zaś za nią uplasował się Madryt i Kraj Basków. Dalej jednak statystyki są rozbieżne: w Nawarze, Aragonii, Walencji i Murcji rocka i indie rocka się słucha, jednak mniej tworzy się metalowej muzyki – te regiony kraju plasują się w środku zestawienia dotyczącego liczby zakładanych kapel. Jeszcze gorzej ma być w Kastylii-Leónie, która zajmuje ostatnie miejsce ze wspólnot położonych na półwyspie.

Kondycja hiszpańskiej muzyki rockowej wbrew pozorom jednak nie jest tak zła, jak się Hiszpanom wydaje. Paradoksalnie sprzyja jej słaba znajomość angielskiego wśród mieszkańców – oczywiście istnieje tu kult wielkich amerykańskich kapel, jednak również spory rynek dla tych śpiewających w rodzimych językach. Najlepszym przykładem jest oczywiście Kraj Basków, gdzie muzyki rockowej (i to bardzo dobrej!) dużo się tworzy i dużo słucha. Być może Hiszpanii (jak i Polsce) daleko do takich krajów jak Finlandia czy Szwecja, gdzie niezmiennie w twórczości i słuchalności od lat króluje hard rock i metal, jednak te gatunki nigdy nie będą światowym mainstreamem i chyba też dlatego tak je kochamy ;)


Źródło:
Grafika i dane ze Spotify za
europapress.es » oraz guitarbend.com »

PS. Jeśli chcecie zobaczyć jakie piosenki są charakterystyczne dla danych miejscowości w Hiszpanii, Ameryce Łacińskiej i nie tylko, polecam ten link » . Fajna zabawa ;)
Polecamy:

artykuly
Podsumowanie roku 2018 część 2: płyty zaginione w akcji
niusy
„El Día de los Muertos” z grupą Cronómetrobudú! Nowy okolicznościowy teledysk.
niusy
Alkoholowo – orkiestrowa dolewka. La Maravillosa Orquesta del Alcohol i EPka „7:47 (Ni un minuto más)”

Komentarze:

Twój nick:

Twój e-mail:

Treść:Wszystkie prawa zastrzeżone © J. K. 2011-2019     © MUZZAICA: rockowo-metalowa mozaika. Hiszpański i latynoamerykański rock i metal!